renowacja skóry samochodowej - bmw 760l indyvidual kokpit

Renowacja skóry samochodowej Lublin | ZRÓB TO SAM

Renowacja skóry samochodowej Lublin |

Renowacja skóry samochodowej to temat, który jest nam szczególnie bliski, mimo, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nasza skóra to coś o co większość z nas dba każdego dnia. Dokładnie tak jak nasza skóra potrzebuje codziennej pielęgnacji, tak samo skóra samochodowa wymaga od nas nieco troski, aby na długo mogła zachować swój wygląd i gładkość.

autor: Paweł Gnyp, foto: bmw 760l – mat. prasowe

Jeżeli skóra będzie zaniedbana to zacznie się świecić (efekt tłustej skóry), pękać, ślizgać i przecierać. Jak odnowić i jak dbać o tapicerkę skórzaną w swoim samochodzie? Poniżej znajdziecie szczegółowe instrukcje i środki chemiczne, których używam w profesjonalnym detailingu samochodowego wnętrza.

renowacja skóry samochodowej lublin - bmw 760l individual wnętrze
Renowacja skóry samochodowej Lublin | BMW 760L IndividualRenowacja skóry samochodowej Lublin – auto nowe

W komfortowej sytuacji są Ci, którzy właśnie odebrali z salonu swój samochód z tapicerką skórzaną – ich nie czeka trudna przeprawa przez zabieg konserwacji skóry. Oczywiście ważne jest wtedy, aby skóra została jak najszybciej zaimpregnowana, ale nowe auto dużo pracy nie wymaga.

Renowacja skóry samochodowej Lublin – co to jest?

Właściciele aut salonowych są w Polsce w mniejszości, a raczej każdy chce, aby nawet w jego kilkuletnim aucie tapicerka skórzana wyglądała jak nowa. Za pojęciem impregnowanie skóry stoi kilka ważnych czynności, które przy zachowaniu odpowiedniej kolejności, dadzą nam doskonały efekt naszej pracy i pozwolą cieszyć się piękną skórą przez długie lata.

Renowacja skóry samochodowej Lublin – czym/jak myć skórę?

Pierwsza czynność to dokładne mycie skóry. Do mycia skóry możemy użyć takich środków jak Sonax Multi Star, bądź ADBL APC, które należy rozcieńczyć wodą. W przypadku nowej skóry będzie wyglądało to tak: w dozownik o poj. 500 ml nalewamy  150 ml środka i 350 ml letniej wody. Do starszej skóry, która wymaga bardzo dokładnego oczyszczenia, możemy dozować środek z wodą 50/50. Wszystko dokładnie mieszamy i płyn do mycia skóry mamy gotowy. Ważne jest też to czym będziemy skórę myć – pędzel. Liderem wśród producentów specjalistycznych pędzli jest firma Valet Pro. Pędzle te mają naturalne włosie dzięki czemu można ich bezpiecznie i precyzyjnie używać.

renowacja skóry samochodowej Lublin - bmw 760l individual zagłówki
Renowacja skóry samochodowej Lublin | BMW 760L Individual

Mając już przygotowany zestaw do mycia/odtłuszczenia skóry, aplikujemy płyn na skórę po czym kolistymi ruchami myjemy ja pędzelkiem. Najlepiej podzielić sobie skórę na kawałki, dzięki temu unikniemy wysychania chemii oraz będziemy mogli zoptymalizować naszą pracę. Nadmiar środka, którym myliśmy skórę wycieramy do sucha ściereczką z mikrofibry.

Renowacja skóry samochodowej Lublin – czas na szczotkowanie

Następnym krokiem w drodze do czystej i zadbanej skóry samochodowej jest jej szczotkowanie. Może brzmi to dość „ostro i inwazyjnie”, ale jest to łagodny zabieg, który w połączeniu z dobrymi kosmetykami oczyści nam wszystkie pory i zagięcia w strukturze skóry. Potrzebujemy pianki i szczotki. Ja osobiście używam pianki Sonax Premium Class lub Gliptone. Dzięki swojej formule delikatnie, ale skutecznie usuwają brud oraz przebarwienia powstałe od jeansów, pasków itp.

Renowacja skóry samochodowej  Lublin – impregnacja

Ostatnim krokiem jest ostateczna impregnacja skóry, czyli nałożenie na skórę kremu/mleczka, które nada skórze miękkość, gładkość oraz wyciągnie jej zapach. Możemy do tego użyć naprawdę wielu produktów: krem do skóry  Turtle Wax, mleczko Sonax do czyszczenia skóry, CarPlane Leather Valet. Jeżeli stawiamy na pełen profesjonalizm to najlepszym wyborem będą kosmetyki firmy Sonax z serii Premium Class, Leather Master oraz  Gliptone  z możliwością wyboru  kremu do jasnej lub ciemniej skóry.

Podczas aplikacji kremów ważne jest abyśmy położyli równomierną warstwę danego kosmetyku, ponieważ w innym wypadku mogą pojawić się przebarwienia skóry, które trudno później wyprowadzić. Po aplikacji środka należy odczekać od 3 do 5 godzin i nałożyć drugą warstwę. Gdy skóra wyschnie możemy dumnie powiedzieć, że wykonaliśmy profesjonalną renowację i zabezpieczenie skórzanej tapicerki.

Na koniec kilka uwag i wskazówek.

renowacja skóry samochodowej - bmw 760l indyvidual fotele
Renowacja skóry samochodowej Lublin | BMW 760L Individual

Renowacja skóry samochodowej Lublin – jak często?

Po pełnej renowacji skóry, należy ją impregnować/odżywiać co 2-3 miesiące, w zależności od jej codziennej eksploatacji. Gdy skóra nie jest tłusta ani zabrudzona możemy powtórzyć tylko nałożenie kremu bądź mleczka. Gdy skóra „przejechała” dość dużo kilometrów i zdążyliśmy ją zabrudzić, warto wtedy najpierw ją umyć za pomocą pianki i szczotki do skór, a dopiero potem użyć kremu/mleczka. Pełną renowację skórzanej tapicerki powinno się wykonywać co 6 miesięcy.

Renowacja skóry samochodowej Lublin – kierownica

Kierownicę także należy czyścić i impregnować tak jak fotele, ale tutaj lekko zmieniają się zasady.

Najpierw myjemy i odtłuszczamy kierownicę, następnie możemy ją wyszczotkować i gdy już wyschnie, nakładamy krem. Różnica w przypadku kierownicy jest taka, że krem należy nakładać raz w miesiącu. Kierownica jest także bardziej podatna na zużywanie, ponieważ dotykając ją przenosimy na nią tłuszcz i pot z dłoni. Pot zawiera sól, która niszczy i wysusza skórę.

Gdy skóra na kierownicy jest już mocno wytarta i schodzi z niej farba – nie mamy szans jej uratować. Potrzebna jest wtedy wymiana kierownicy albo ponowne jej obszycie. Trzeba pamiętać że nie można obszywać skóry warstwami – czyli na tę, którą mamy już zużytą nie nakładamy nowej skóry.

_

Paweł Gnyp profesjonalnie zajmuje się car-detailingiem (w tym renowacją tapicerek samochodowych) w swojej firmie GP Detailing. Z jego pracami możecie zapoznać się tutaj: link.
Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór