Formuła 1 2016: podsumowanie sezonu

F1 2016 podsumowanie

F1 2016 podsumowanie |

Nico Rosberg został nowym Mistrzem Świata Formuły 1. Niemiec powtórzył wyczyn swojego ojca, Keke Rosberga, po 34 latach. Pomimo drugiego miejsca na podium w ostatnim Grand Prix Abu Dhabi, Niemiec wygrał w klasyfikacji ogólnej z  Lewisem Hamiltonem, przerywając jego passę zwycięstw. Koledzy z zespołu Mercedes AMG Petronas Formula One Team zapewnili tym samym trzecie z rzędu zwycięstwo dla swojego zespołu w klasyfikacji konstruktorów.

Tekst: Mikołaj Wójcik, foto: Formula 1

F1 2016 podsumowanie: klasyfikacja kierowców i konstruktorów

Prawie sto trzydzieści punktów za czołówką, na trzecim miejscu uplasował się Daniel Ricciardo z Red Bull Racing (drugiego w klasyfikacji konstruktora). Jednak na wyróżnienie zasługuje jego kolega z zespołu – Max Verstappen. Dziewiętnastoletni Holender, który zajął piąte miejsce w generalce, zdążył udowodnić, że potrafi uzyskać takie same czasy co mistrzowie, szczególnie na mokrej nawierzchni.  Podium konstruktorów zamknął wieczny fawory do tytułu – Scuderia Ferrari.

11. MRT MERCEDES 1 F1 2016 podsumowanie

F1 2016 podsumowanie: co przyniesie rok 2017?

Od lat zarząd F1 próbuje zwiększyć bezpieczeństwo  oraz redukować koszty i emisję spalin. Ale nowy  sezon to nie tylko nowi udziałowcy z Ameryki, to także szersze opony, większe kąty zawieszenia i większe spoilery, a co za tym idzie – szybsze bolidy. Jest szansa na to, że ktoś w końcu pobije rekordy torów z 2004 roku, ustanowione przez wolnossące jednostki V10. Jeśli chodzi o czołówkę, to nowy rok nie przyniesie nic poza odchodzącym Felipe Massą z Williamsa, którego zastąpi kierowca Formuły 3, Lance Stroll.

F1 2016 podsumowanie: Schumacher wciąż najlepszy

Formuła 1 to najbardziej prestiżowa i najdroższa seria wyścigowa na świecie nazywana Królową Sportów Motorowych. Od 1950 roku walka toczy w niech się nawet o tysięczne części sekundy na okrążeniu. Jej zadaniem od zawsze było wskazanie najszybszego na świecie kierowcy. Do dziś najbardziej utytułowanym kierowcą pozostaje Michael Schumacher, zdobywca siedmiu tytułów mistrzowskich. F1 2016 podsumowanie