Mini Cooper Clubman S – Testy, opinie

Mini Cooper Clubman S tył

Mini Cooper Clubman S|

Zawsze gdy pojawia się perspektywa jazdy nieznanym mi samochodem czuje niesamowitą ekscytacje. Uczucie to potęguje się gdy chodzi o auto usportowione. Usportowione oczywiście nie tylko z nazwy. Pod maską Clubmana S pracuje benzynowy silnik 2.0 o mocy 192 KM i 280 Nm. Oprócz mocy mamy również wydech, który w trybie sport lubi pokusić się o strzały.

Tekst: Kacper Majdan / foto: MINI

Jednak Mini którym jeździłem tak na prawdę nie jest mini. Mówimy o samochodzie, który ma ponad 4 metry długości i 1,80 metra szerokości. O rozmiarach gokarta, które poniekąd wpisują się w genezę marki możemy zapomnieć, ale prowadzenie to już inna bajka.

Układ kierowniczy stawia odpowiedni opór i nie czuć w nim sztuczności. Również przełożenie jest bardzo bezpośrednie. Całość dopełnia 8 stopniowa skrzynia biegów, która nie gubi się z doborem przełożenia i działa błyskawicznie w każdym z dostępnych trybów.

Mini Cooper Clubman S opinie

Niestety w ruchu miejskim wrażenia z jazdy schodzą na drugi plan. Pierwszą rysą na odbiorze brytyjskiej dumy jest widoczność. Przednia szyba ustawiona jest zbyt pionowo, przez co gimnastykowanie się żeby obserwować sygnalizację świetlną przejdzie do porządku dziennego. Z tyłu nie jest lepiej. Kamerę cofania uważam za obowiązkowy element wyposażenia.

Wnętrze każdego Mini jest oryginalne. Nie ma szans żeby pomylić je z jakąkolwiek inną marką. Wykonanie i dbałość o szczegóły jest na poziomie, jakiego spodziewamy się wydając ok. 150.000 zł. W testowym modelu miałem granatową, skórzaną tapicerkę Indygo Blue, która wygląda niesamowicie. Niestety oryginalność nie pozwoliła mi zapomnieć o ergonomii. Uchwyty na napoje są zbyt daleko. Podobnie jak przełączniki, które notabene wyglądają bardzo rasowo.

Mini Cooper Clubman S

Nie da się nie zauważyć braku miejsca do odłożenia telefonu powyżej 5,5”. Jeżeli posiadasz telefon z Androidem sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ producent nie przewidział opcjonalnego Android Auto.

Auto choć nie bez wad, na pewno jest godne uwagi. Szczególnie jeżeli szukamy ciekawie wyglądającego pojazdu, który poza zawiezieniem nas z punktu A do B, da nam satysfakcję i przyjemność z prowadzenia.

Mini Cooper Clubman S – Specyfikacja

SilnikR4 2,0 l
Moc192 KM @ 5,000 rpm (141 kW)
Moment281 Nm
Skrzynia 6 biegowy manual
NapędAWD
0-100 km/h7,0 s
V-max225 km/h
Spalanie:
Miasto11.4 L/100 km
Trasa7.8 L/100 km
Cykl mieszany9.4 L/100 km
Zasięg531 km
Emisja CO₂227 g/km
Wymiary / Waga
Długość4,275 mm (168″)
Szerokość1,801 mm (71″)
Wysokość1,440 mm (57″)
Rozstaw osi2,670 mm (105″)
Waga1,563 kg (3,446 lb)