SLOVAKIARING: tor wyścigowy oczami motórzystki

Slovakiaring | Odliczasz minuty, a czas płynie nieubłaganie wolno. Masz wrażenie, że zaraz serce wyskoczy ci z klatki piersiowej. Skóra poci się niemiłosiernie, ręce i nogi jak z waty. Oddech przyśpieszony, w ustach sucho, powoli tracisz słuch i głos. Kask ciśnie okrutnie i masz wrażenie, że zaraz rozsadzą go twoje pulsujące skronie.

tekst: Olga Olesińska

Tak czułam się, gdy po raz pierwszy wjeżdżałam motocyklem na tor wyścigowy. Było to dwa lata temu w Poznaniu. Kolejnym razem w hiszpańskim Alcarràs było dokładnie tak samo i chwilę później na torze Slovakiaring również. Ogromny stres, niecierpliwość, podekscytowanie, adrenalina, strach w oczach. Ogromne ciśnienie, obawa i niepewność, co za chwilę może się wydarzyć.Wiem, że nie jestem w tym odosobniona. Kilka dni temu wróciłam z toru Slovakiaring. Pojechaliśmy na ten wyjazd dużą, pozytywnie zakręconą ekipą. Ludzie w różnym wieku, o różnych charakterach, kobiety i mężczyźni, każdy z nas zajmuje się na co dzień czym innym, ale nasze ścieżki łączą się na torze. Wszyscy czuliśmy te specyficzne emocje i ten ogromny power, jaki daje sportowa jazda motocyklem. Na torze można się wyżyć, wyszaleć, poczuć strach, ale i ogromną satysfakcję. Bardzo się cieszę, bo oprócz mnie było kilka innych kobiet i każda dawała radę na torze.

Panie lubią prędkość oraz adrenalinę i fajnie, że w dzisiejszych czasach już nie musimy się z tym kryć.

Tor Slovakiaring - speed day superbike motozakręconaPrzywiozłam z wyścigów puchar – do mety dojechałam ostatnia, ale paradoksalnie to chyba mój największy sukces. W końcu odważyłam się na coś zupełnie nowego, przekroczyłam swoją granicę, dałam sama sobie nową szansę i będę próbować dalej!

Myślę, że śmiało można zapytać, po co tyle zachodu, czasu, energii, emocji, pracy, bywa tak, że i bólu. Odpowiedź jest dla mnie prosta: „Statki w porcie są najbezpieczniejsze. Ale czy po to buduje się statki?”. Torowa jazda to szkoła życia, szlifowania charakteru, samozaparcia, siły i dążenia do celu – konsekwentne pokonywanie własnych ograniczeń. To miejsce, gdzie trenujesz zarówno swoje ciało, jak i swój umysł.

Jednak tak jak w życiu – aby coś zrozumieć, najpierw trzeba tego spróbować.

 


 

Tor SlovakiaRing – o obiekcie:


strona:
www.slovakiaring.sk / grafika: slovakiaring.sk

lokalizacja: w miejscowości Orechová Potôň

długość obiektu to 5922m z prostą start-meta o długości 900m.
szerokość toru jazdy to 12m, szerokość prostej start-meta: 20m
– wydzielona sekcja drag (acceleration test zone) – dł. 1144m / szer. 20m
wymiary box’ów: 8×5 i 10x5m

Tym samym tor SlovakiaRing jest jednym z dłuższych europejskich torów. Układ zakrętów jest zaprojektowany tak, żeby stawiać spore wymagania nawet doświadczonym kierowcom. Duże sekcje bezpieczeństwa na wylocie z zakrętów minimalizują ryzyko kontuzji.

Na torze występują 4 wzniesienia, które urozmaicają tor i dostarczają wrażeń każdemu kierowcy. Drugie wzniesienie zostało zlikwidowane w 2014 roku z powodu dużej ilości wypadków.

SlovakiaRing – mapa obiektu i konfiguracja toru:slovakiaring mapa
www.moto-racing.de/Magazyn Motór