Szkółka Żużlowa Lublin | Piotr Więckowski: „Chcemy wybrać najlepszych”

Szkółka Żużlowa Lublin | Rozmowa z Piotrem Więckowskim, prezesem KM Cross Lublin

Rozmawiał Tomasz Maciuszczak, foto: KM Cross Lublin

Motór: W kwietniu ruszył nabór do prowadzonej przez KM Cross szkółki żużlowej. Skąd pomysł na taką działalność?
Piotr Więckowski: Taka szkółka do tej pory funkcjonowała w Lublinie, ale my chcieliśmy działać w inny sposób, na bazie doświadczeń, które sami wynieśliśmy z żużla, ale też zdobyliśmy dzięki motocrossowi. Zależy nam na tym, żeby był „przesiew” i żebyśmy mieli w czym wybierać. Pracujemy intensywnie, ale na efekty przyjdzie jeszcze poczekać.

Jak zatem chcecie działać?
Intensywnie szukamy młodzieży. Na jednym z ostatnich treningów mieliśmy ok. 20 „pierwszaków”. Codziennie staramy się coś robić. Nasze plany trochę komplikuje to, że stadion przy Al. Zygmuntowskich musimy dzielić
z młodymi piłkarzami, choć miasto obiecywało, że obiekt będziemy mieli na wyłączność. Oczywiście musimy też brać pod uwagę odbywające się na torze treningi pierwszej drużyny KMŻ Motor Lublin. Przede wszystkim dla nas szkolenie młodzieży jest sprawą główną. To podstawowa różnica. Wcześniej szkoleniem zajmowały się pojedyncze osoby pracujące w klubie. Gdy pojawiał się jeden adept, który chciał spróbować swoich sił na żużlu, to trener zaczynał z nim treningi. Teraz chodzimy po szkołach, promujemy się na imprezach sportowych, reklamujemy w prasie, radiu i na billboardach. Wierzymy, że to pozwoli wybrać najlepszych.

Szkółka Żużlowa Lublin kmcross


Szkółka Żużlowa Lublin – Kiedy odbywają się treningi?

Początkujący trenują we wtorki i czwartki w godzinach od 16 do 19. Pozostali, którzy już szykują się do egzaminu na licencję żużlową, wykorzystują na to wolną chwilę. Naborami zajmuje się Kamil Walczak, siedmiokrotny mistrz Polski w dyscyplinach motocyklowych, który ma duże doświadczenie jako instruktor w szkółce motocrossowej. Z tymi, którzy przejdą wstępną selekcję, pracuje były zawodnik Motoru Robert Jucha, postać, której kibicom żużla chyba nie trzeba przedstawiać.

Jakie warunki trzeba spełnić, by rozpocząć treningi?
Podstawowy wymóg jest taki, że osoba niepełnoletnia na pierwsze zajęcia musi przyjść z jednym z rodziców. Były pytania, czy nie wystarczy zgoda na piśmie, ale nigdy nie mamy pewności, że nie jest to na przykład podpis koleżanki. Preferowany przez nas wiek do rozpoczęcia treningów to 14-16 lat, choć jeśli trafi się ktoś odrobinę starszy, kto będzie rokował dobrze, to też damy mu szansę. Osoby powyżej 18 lat, które chcą trenować, raczej odsyłamy do grupy amatorów. Podczas naborów zapewniamy cały niezbędny sprzęt. Mamy siedem motocykli skompletowanych dzięki wsparciu sponsorów i miejskiej dotacji. Niektórzy z zawodników mają własny sprzęt, jak kask czy buty, ale tym, którzy zapowiadają się dobrze, gwarantujemy pomoc.

Szkółka Żużlowa Lublin kmcross

Szkółka Żużlowa Lublin – Kiedy pierwsze egzaminy na licencje żużlowe?

Pierwsze tegoroczne egzaminy zostały odwołane przez Główną Komisję Sportu Żużlowego z powodu braku chętnych. Kolejny termin ma być wyznaczony pod koniec maja. Chcielibyśmy zawieźć tam dwóch albo trzech naszych podopiecznych. Mam kilku zawodników na oku. To m.in. Krystian Włodarczyk, Kuba Ryba, Kamil Brzeziński i Hubert Ciężki. Są już objęci szerszym szkoleniem. Liczę, że wkrótce dołączą do nich kolejni.

Czy jest szansa, że kogoś z tych zawodników zobaczymy jeszcze w tym roku w meczu ligowym KMŻ Motoru Lublin?
Bardzo bym chciał, ale tutaj nie wszystko będzie zależało od nas, musimy dojść do porozumienia z klubem. Liczę, że któryś z naszych wychowanków zaraz po uzyskaniu licencji będzie miał możliwość jeździć w pierwszym składzie KMŻ. Dla młodych zawodników najważniejsza jest jazda, bez tego nie będą mogli się rozwijać. Poza tym klub w ostatnich latach, żeby móc startować w lidze, ściągał juniorów z innych miast. A przecież kiedyś lubelscy kibice przychodzili na tor oglądać swoich: Kępę, Mordela, Juchę i innych. Jako KM Cross pokazaliśmy już jak skutecznie pracować z młodzieżą, stąd pomysł na szkółkę żużlową.

Szkółka Żużlowa Lublin
reklama bm

Magazyn Motór Szkółka Żużlowa Lublin

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór