Nowy album The Last Shadow Puppets | MUZYKA

The Last Shadow Puppets Everything You’ve Come To Expect

Alex Turner i Miles Kane, rockowe bożyszcza brytyjskich nastolatek, trochę już dojrzeli i pokazali fanom nieco inne, spokojniejsze oblicze. Pierwszego kwietnia ukazał się drugi album ich wspólnego projektu The Last Shadow Puppets Everything You’ve Come To Expect. Tytuł całkowicie rozmija się z moimi przemyśleniami po odsłuchaniu tego krążka.

tekst: Aleksandra Cieślik, foto: TLSP

Osiem lat. Tyle czasu panowie z The Last Shadow Puppets potrzebowali, aby wypuścić na rynek kolejną płytę. Po świetnie przyjętym debiucie The Age of the Understatement wszyscy liczyliśmy na coś więcej. Czekaliśmy na fajerwerki, a dostaliśmy zimne ognie.

The Last Shadow Puppets Everything You’ve Come To Expect


Utwór otwierający, Aviation, od razu przypomina nam, z kim mamy do czynienia. Daje nadzieję na to, że reszta materiału będzie utrzymana w podobnym, dość żwawym klimacie. Niestety, nic bardziej mylnego. Kolejne kompozycje wydają się być nieco oderwane od początku albumu. Jest spokojnie, balladowo i zdecydowanie zbyt łagodnie. Gdzieniegdzie, jak na przykład w Used To Be My Girl, przebijają się ciekawe, gitarowe riffy. The Element Of Surprise to także pozycja wyróżniająca się na płycie. Nie zapominam o Bad Habits, singlu promującym, który kusił, nęcił i zapowiadał COŚ. A to coś okazało się bardzo zachowawcze.

The Last Shadow Puppets  – Everything You’ve Come To Expect – 4/12

Czy cztery piosenki z dwunastu nagranych mogą świadczyć o tym, że płyta jest warta uwagi? Zależy dla kogo. Jeśli ktoś lubi lekkie, rockowe ballady z dobrymi tekstami to na pewno Everything you’ve… przypadnie mu do gustu. Jednak mam wrażenie, że panowie pomylili porę roku. Ich krążek zostałby o wiele lepiej przyjęty we wrześniu czy październiku. Wtedy to uwalniamy naszą nostalgiczną część i ten album idealnie wplótłby się w jesienne podróże samochodem. Na gorące, festiwalowe koncerty nie jest zaś dobrym wyborem.

The Last Shadow Puppets Everything You’ve Come To Expect – podsumowanie

Nowa płyta The Last Shadow Puppets wyróżnia się dojrzałością. Nie można zarzucić jej też braku warsztatu. Spójność, logiczność kompozycji to także mocne punkty. Zabrakło jednak polotu. Miles i Alex uzyskali w muzycznym świecie pewną renomę i być może to właśnie ona trochę ich ograniczyła.