Idzie nowe w lubelskim żużlu | ŻUŻEL

Żużel Lublin | Szkółka żużlowa w Lublinie to wciąż nowy temat. Dyscyplina, która w naszym mieście ma swoją długą historię, od wielu lat zmaga się z kryzysem. KM Cross Lublin za odtworzenie lubelskiego żużla zabrał się od podstaw.

tekst: Maciej Magiera / Foto: KM Cross / ŻUŻEL

 

Żużel Lublin – zmiany

Co w takim razie trzeba odbudować? „Stadion i jego zaplecze, zdobyć sponsorów, zachęcić kibiców do przyjścia na stadion, a także stworzyć stałe relacje z Urzędem Miasta” – wskazuje prezes. Nie da się tego wszystkiego zrobić bez wyników, a żeby były wyniki, potrzeba żużlowców. O tych chyba nie musimy się martwić.

Żużel Lublin Gorican-KM-Cross-(4)
Trzon zespołu tworzy pięciu zawodników: Krystian Włodarczyk, Jakub Ryba, Piotr Stanisławek, Kamil Brzeziński i Dawid Flis, którzy w ubiegłym sezonie otrzymali licencję krajową. Emil Peroń i Maciej Kuromonow mają ją otrzymać w tym roku. Warto zaznaczyć, że tych siedmiu zawodników zostało wyłonionych z grupy aż 150 chłopaków. Takiego zainteresowania czarnym sportem wśród młodzieży w Lublinie już dawno nie było. Młodzi żużlowcy trenują codziennie w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej.

Żużel Lublin Gorican-KM-Cross-(7)

Na początku marca zespół wrócił z obozu treningowego w chorwackim Goričan. „To był znakomity wyjazd. W czasie tych sześciu dni nauczyliśmy się więcej niż normalnie przez miesiąc zajęć” – mówi Dawid Flis, jeden z młodych zawodników KM Cross. „Mogliśmy trenować na znakomicie przygotowanym torze i zobaczyć w akcji bardzo dobrych zawodników występujących na ekstraligowym poziomie. To na pewno zaprocentuje w przyszłości” – mówi Maciej Kuromonow z KM Cross. Młodzi adepci żużla mieli okazję podpatrzeć, jak trenuje między innymi Emil Sajfutdinow, Martin Vaculik czy też Krzysztof Kasprzak. Przez pięć dni treningowych każdy z chłopaków wyjechał na tor od sześciu do ośmiu razy, co odpowiada dystansowi, jaki pokonuje się w ciągu ośmiu meczy.

Żużel Lublin Gorican-KM-Cross-(8)

Nie zawsze będzie jednak z górki, o czym przekonani są działacze klubu: „Mamy świadomość, że będzie cały czas pod górkę, ale mimo to chcemy to robić. Szkolić zawodników, żeby trzon lubelskiej drużyny był złożony z Lubelaków” – mówi medalista drużynowych mistrzostw polski, a także były zawodnik Motoru Lublin Robert Jucha.

Jakie plany ma KM Cross na ten sezon? „Klub został zgłoszony do Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Celem na przyszłość jest wyjście z grupy i start w finale” – mówi Piotr Więckowski. „Nasi zawodnicy są zgłoszeni do wszelkich możliwych imprez młodzieżowych, które są organizowane przez Polski Związek Motorowy” – dodaje Robert Jucha.

Żużel Lublin Gorican-KM-Cross-(9)

Z początkiem kwietnia w lubelskich szkołach będzie prowadzony kolejny nabór do szkółki, jednak szkolenie pełną parą ruszy dopiero w połowie miesiąca, ze względu na trwający remont stadionu
i montaż nowej, dmuchanej bandy.

Żużel Lublin – marzenia

Nam nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki zarówno za zawodników, jak i trenerów i życzyć wytrwałości, a wtedy za kilka lat być może znów będziemy szli całymi rodzinami po niedzielnym schabowym na stadion, by oglądać lubelskich żużlowców w akcji.

reklama bm