V runda MML 2016: Tor Chełm-Żółtańce

mml

Międzynarodowe Mistrzostwa Lubelszczyzny |

Wielkimi krokami zbliża się V runda Międzynarodowych Mistrzostw Lubelszczyzny. Już 4 września motórzyści zmierzą się ze sobą w zawodach motocrossowych na torze Chełm-Żółtańce. Wstęp wolny.

Tekst: Maciek Magiera, foto: KM Cross

Międzynarodowe Mistrzostwa Lubelszczyzny – zmiana nazwy

Skąd zmiana nazwy? „Wzięło się to z tego, że zaczęło przyjeżdżać coraz więcej zawodników z zagranicy, szczególnie z Ukrainy i Białorusi. Zdarzają się też zawodnicy z Mołdawii, Rosji, Holandii, Litwy, Łotwy i Estonii, był nawet Niemiec. Te zawody stają się coraz bardziej międzynarodowe, ale też, co ważne, słychać o nich za granicą” – wyjaśnia nowa prezes KM Cross Aleksandra Marmuszewska.

Międzynarodowe Mistrzostwa Lubelszczyzny są jednymi z najpopularniejszych zawodów na wschodniej ścianie Unii Europejskiej. Cieszą się powodzeniem nie tylko wśród zawodników, ale też kibiców, którzy licznie dopingują swoich ulubieńców. W organizacji tego typu zawodów KM Cross ma wyjątkowe doświadczenie. W dwudziestoletniej historii klubu zorganizowano blisko 200 zawodów sportowych, takich jak mistrzostwa Europy, mistrzostwa Polski, puchar Polski oraz Mistrzostwa Strefy Centralnej.

Międzynarodowe Mistrzostwa Lubelszczyzny
Międzynarodowe Mistrzostwa Lubelszczyzny
KM Cross – osiągnięcia

Najważniejsze osiągnięcia zawodników KM Cross to między innymi siedmiokrotnie zdobyty tytuł klubowego Mistrza Polski w Motocrossie, pięciokrotne klubowe Mistrzostwo Polski w Rajdach Enduro oraz ośmiokrotne Mistrzostwo Polski w Cross Country. W klasyfikacji indywidualnej to dziesiątki tytułów Mistrza i Wicemistrza Polski w Motocrossie, Rajdach Enduro oraz Cross Country. Wychowankiem klubu jest też Kuba Piątek, który dwa razy z rzędu zdobył Puchar Świata Juniorów w rajdach Cross Country w 2014 i 2015 roku. W swoim drugim starcie w Rajdzie Dakar Kuba dojechał na metę na bardzo wysokim 20. miejscu.

Warto przypomnieć, że zawodnik lubelskiego klubu, a zarazem były już prezes, Piotr Więckowski. Jako pierwszy z Polaków ukończył w 2000 roku Rajd Dakar, który jeszcze wtedy rozgrywany był w Afryce.

KM Cross – sekcje

Aktualnie w szkółce KM Crossu trenuje 31 zawodników w sekcjach: żużlowej, motocrossowej, cross country i enduro. Ważną częścią szkółki jest żużel, którego w ligowym wydaniu już w Lublinie nie ma, jednak trenerzy starają się, by za kilka lat trzon lokalnego speedway’a stanowili Lublinianie. „Nasi zawodnicy są zgłoszeni do wszelkich możliwych imprez młodzieżowych, które są organizowane przez Polski Związek Motorowy” – mówi Robert Jucha. Celem na ten sezon jest wyjście z grupy i start w finale podczas Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Obecnie szkółka prowadzi kolejny nabór w lubelskich szkołach.

mml
Międzynarodowe Mistrzostwa Lubelszczyzny