Toyota Prius Prime 2017 | Spalanie w Priusie: seriooo?

toyota prius spalanie prime 2017

Toyota Prius spalanie |

Jeden litr na sto kilometrów. Brzmi jak spalanie oleju w Hondzie, a tak naprawdę chodzi o zużycie paliwa w nowej Toyocie Prius. Tak przynajmniej zapewniał producent na tegorocznych targach w Paryżu. Serio?

Tekst: Mikołaj Wójcik, foto: Toyota

Uzyskanie rekordowo niskiego zużycia paliwa ma być możliwe za sprawą nowego sposobu zasilania ogniwa z domowego gniazdka plug-in. W nowej Toyocie Prius zastosowano także dwa nowe akumulatory w systemie Dual Motor EV. To pozwoliło na podwojenie zasięgu na silniku elektrycznym oraz podniosło jego moc o 83%. Na tym nie koniec.2017-toyota-prius-prime-plug-in-110-876x535

Toyota Prius spalanie – jak jest?

Japończycy przyłożyli się także do współczynnika oporu powietrza. W Toyocie Prius wyniesie on 0.25 cx (dla laików: to tak mało, że więcej jest nawet zdrowego rozsądku w polskim parlamencie). Prius została dziarsko obniżona, poszerzona i wydłużona. Niestety wciąż napędza ją emerycki silnik 1.8-litra pracujący w cyklu Atkinsona (to rozwiązanie powoduje, że silnik 1.8 zasysa ilość powietrza odpowiadającą w przybliżeniu jednostce 1.5). Całość przy zastosowaniu dodatkowego generatora rozwija szalone 93KM.

wnętrzeCelem Japończyków jest zmniejszenie emisji CO2 w przyszłości nawet o 90 procent. Już w tej chwili wynosi ona 22g/km – czyli mało. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki panelom społecznym w dachu oraz klimatyzacji wykorzystującej pompę ciepła z wtryskiem gazu. Boże, miej nas w swej opiece.

 

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór