Światowy Dzień Wzroku

Światowy Dzień Wzroku: „Chroń swój wzrok cały rok”

Światowy Dzień Wzroku |

13 października w Warszawie, dziennikarze i gwiazdy spotkali się na śniadaniu prasowym „Bezpieczeństwo na drodze dobrze widziane”. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Wzroku w ramach kampanii edukacyjnej „Chroń swój wzrok cały rok”.

tekst: inf. prasowa / Joanna Sokołowska-Pronobis, foto: AKPA

Jeden z organizatorów, Mirosław Nowak – Country Manager Grupy Essilor w Polsce, podkreślał duże znaczenie regularnych badań wzroku, szczególnie wśród kierowców:

Światowy Dzień WzrokuDo 2013 r. w Polsce, spośród 20 mln kierowców, 85% posiadało prawo jazdy wydane bezterminowo. Badanie wzroku przeprowadzane było u tych osób tylko raz – przed wydaniem dokumentu. Po nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami z 19 stycznia 2013 r. maksymalny czas ważności prawa jazdy to 15 lat.

Oznacza to, że obowiązkowe badanie wzroku kierowców w Polsce nadal wykonywane jest zbyt rzadko.

Światowy Dzień WzrokuŚwiatowy Dzień Wzroku – za rzadko badamy wzrok:

Jak wynika z naszych badań, Polacy zaniedbują swój wzrok i badają go rzadko. Ponad 50% osób w wieku 30-64 lata deklaruje, że bada wzrok raz na dwa lata lub rzadziej. Jest to zastraszająca statystyka, szczególnie jeśli zestawimy ją z informacją, że blisko 6 mln Polaków pozostaje bez korekcji wzroku, choć jej potrzebuje – informował Mirosław Nowak.

Światowy Dzień WzrokuDlatego też, podczas spotkania, szczególnie zwracano uwagę na to, jak istotne jest regularne kontrolowanie wzroku przez wszystkich, zwłaszcza przez kierowców. Prowadząc pojazd ponad 90% informacji z otoczenia odbieramy za pomocą wzroku. Ważną kwestią jest również wiek – ok. 2030 roku już co czwarty kierowca będzie miał powyżej 65 lat!

13 października, w Światowy Dzień Wzroku, organizatorzy wyszli naprzeciw potrzebom kierowców i zrganizowali całodzienne, bezpłatne, przesiewowe badania wzroku na stacji paliw Statoil przy ul. Puławskiej 86 w Warszawie.

Światowy Dzień Wzroku – goście

Wśród gości obecni byli m.in.  Katarzyna Cichopek, Marcin Żewłakow, Beata Tadla, Marta Kuligowska, Rafał Maślak, Tomasz Zimoch czy Sylwia Nowak.

Wstyd się przyznać, ale ostatnie badanie wzroku miałam w szkole podstawowej. Żyłam w poczuciu, że jestem niezniszczalna i świetnie widzę. Kiedy zostałam zaproszona do akcji w Światowy Dzień Wzroku, z przyjemnością wzięłam w niej udział i poszłam kontrolnie zbadać swoje oczy. Badanie było bardzo fachowe i wnikliwe.” powiedziała Katarzyna Cichopek.Światowy Dzień WzrokuSambor Czarnota dodaje: „Lubię też używać okularów w swoim zawodzie, bo one dają pewien rodzaj charakterystyczności – są fajnym rekwizytem, który można ograć. Lubię okulary delikatne, lekkie, które nie przeszkadzają mi na nosie. Nie nosze ich ze względów tylko estetycznych, ale dlatego że ma wadę wzroku – minus 2.25.  Poza tym okulary nie tylko korygują wzrok, mają też filtry, które chronią nasze oko przed szkodliwymi czynnikami i to jest fantastyczne! Dzisiejsza akcja towarzysząca Światowemu Dniu Wzroku jest super! Wzrok trzeba badać, podobnie jak swój samochód. Nie jesteśmy jako kierowcy sami na drodze. Wzrok się przecież bardzo zmienia, zwłaszcza po przekroczeniu określonego wieku.”

Światowy Dzień WzrokuGoście śniadania prasowego,  jak również kierowcy będący klientami stacji paliw, chętnie poddawali się badaniu przesiewowemu wzroku autorefraktometrem. Takie badanie trwa ok. 1 minuty, a dzięki niemu badana osoba otrzymuje informację, czy powinna udać się do specjalisty w celu wykonania pełnego badania wzroku i doboru odpowiedniej korekcji.

Nikt nie miał wątpliwości, że taka akcja uświadamiająca jest niezwykle ważna – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo na drodze.

Światowy Dzień Wzroku i jego obchody w ramach akcji „Chroń swój wzrok cały rok” zostały zorganizowane dzięki współpracy firm Essilor Polonia, JZO – sieci stacji paliw Statoil oraz Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór