clashes

Nowa płyta Moniki Brodki – Clashes. Europejska premiera!

Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes | RECENZJA

Są dwie opcje na wykorzystanie popularności zyskanej w talent show. Można wziąć udział w reklamie sklepu i włączać niskie ceny. Można też nagrać płytę w Los Angeles, która premierę na europejskich półkach sklepowych miała trzynastego maja. Tak zrobiła Monika Brodka.

Tekst: Aleksandra Cieślik, foto: afphoto.pl, fb.com/supersuperstudio/
clashes Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes | okładka
Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes | okładka

Trzeba przyznać, że jest jedną z niewielu polskich artystek, która może się czymś takim pochwalić. Jej nowy album nosi nazwę Clashes i wydany został w dwóch wytwórniach – Kayax w Polsce oraz PIAS Recordings w Europie. Poprzednia płyta, Granda, odniosła komercyjny sukces i wielu fanów oraz krytyków zastanawiało się, w którą stronę artystka pójdzie przy tworzeniu nowego materiału. Dostaliśmy mistycyzm, niedopowiedzenia i najbardziej wyrafinowane wydawnictwo w dorobku.

Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes – o utworach

Clashes serwuje nam kalejdoskop emocji. Większość płyty jest utrzymana w mniej lub bardziej elektronicznym klimacie. Nie brakuje tu także punkowego brudu. Brodka dorzuca do tego utwory inspirowane sferą sacrum (Kyrie czy Hamlet). To wszystko daje nam wrażenie balansowania na granicy snu i jawy.

Jednym słowem – psychodela.

Już pierwszy utwór – Mirror Mirror – przenosi nas do innego świata. Tajemniczego, pełnego niedopowiedzeń i aluzji. Są jednak piosenki, które odchodzą nieco od ogólnej konwencji przyjętej na płycie. My name is youth kipi rock’n’rollową energią i seksem. To niecałe dwie minuty Brodki, która chyba najbardziej przypadła mi do gustu. Pierwsze skojarzenie? Yeah Yeah Yeahs. A odwołując się do całości, coś dla siebie na pewno znajdą tu fani Florence Welch, Lany del Rey czy Portishead.

AFPHOTO_Magda_Wunsche_Aga_Samsel_Portrait_Celebrities_Brodka Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes
Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes | Portrait

Nowa płyta Moniki Brodki, album Clashes – podsumowanie

Nowy album Brodki to jej inne oblicze. Artystki dojrzałej i talentem wykraczającej daleko poza Polskę. Nic dziwnego, skoro zainteresowała się nią wytwórnia, z którą związani są Editors czy Crystal Castles. Monika Brodka jest dobrym towarem eksportowym.

Czy nowa płyta Moniki Brodki – album Clashes przyjmie się wśród polskich fanów? Nie wiem. Mam nadzieję, że jesteśmy już gotowi muzycznie skoczyć na głęboką wodę. Warto.