Robert Lambert: Młody brytyjczyk z papierami na Mistrza Świata

Robert Lambert

Robert Lambert to obecnie największa nadzieja brytyjskiego żużla. Utalentowany 19-latek w 2016 roku został trzecim zawodnikiem IMŚJ. Wywalczył też srebro w finale Drużynowego Pucharu Świata w Manchesterze z ekipą Aluna Rossitera. W sezonie 2017 będzie bronił barw Speed Car Motoru Lublin.

Tekst: Grzegorz Draus, foto: Piotr Mularczyk i KM Cross

Robert Lambert – starty w sezonie 2017

Rok 2017 dla młodego brytyjczyka będzie bardzo pracowity, bowiem czekają go starty w drużynach z Polski, Anglii oraz Szwecji. Jeśli chodzi o ligę polską, to zawodnik z Norwich na brak ofert nie mógł narzekać. Zainteresował sobą kluby z 1. Ligi Żużlowej, a nawet PGE Ekstraligi, które upatrywały w nim doskonałej inwestycji w przyszłość. Mimo to, w sezonie 2017 zdecydował się na 2. ligowy Speed Car Motor Lublin.

– Myślałem o przybyciu do Polski od dwóch lat, jednak nie czułem się na siłach fizycznie i sprzętowo. W zeszłym sezonie miałem okazję pojechać w Ostrowie, jednak to jeszcze nie było to. Teraz jest inaczej. Jestem w pełni przygotowany, żeby startować w Polsce. 

Żużel lublin 2017
Żużel Lublin 2017: Bjarne Pedersen, Dariusz Śledź, Robert Lambert

Robert Lambert w środowisku żużlowym znany jest z tego, że podchodzi do żużla bardzo poważnie, a jego najważniejszym kryterium podczas kontraktowania jest rozwój. Lambert wielokrotnie przyznawał, że najbardziej zależy mu na miejscu w składzie meczowym i jak największej ilości startów. Zagwarantuje mu to zespół z Lublina.

– Bardzo dobrze czuję się w swojej nowej drużynie. Spotkałem tu kilku zawodników, z którymi ścigałem się wcześniej. Polacy są trochę tajemniczy, mało mówią po angielsku. Ale myślę, że tworzy się dobra drużyna do robienia wielkich rzeczy.

Robert Lambert o Lublinie i przygotowaniach do sezonu

Brytyjczyk jest już po pierwszych spotkaniach z zespołem, na których miał okazję m.in. poznać stolicę lubelszczyzny.

– Lublin jest naprawdę bardzo ładny. Zwiedziłem Stare Miasto, zrobiłem kilka zdjęć, żeby zapamiętać to miejsce. Doskonałe miejsce, żeby przyjechać tu z rodziną. Wszyscy są tutaj przyjaźnie nastawieni – świetne powitanie. 

Żużel lublin ceny biletów 2017

Zima w sporcie żużlowym, to dla zawodników czas na przygotowanie się fizycznie i sprzętowo do nadchodzącego sezonu. Robert Lambert zapewnia, że dobrze przepracował ten okres.

– Przygotowania zacząłem od razu po zakończeniu poprzedniego sezonu. Wiele dało mi chodzenie na fitness, na który chodzę cały czas. Teraz szykuję motocykle i staram się wszystko zorganizować logistycznie. Szukam możliwości treningów, motocykle są gotowe i czekają na wyjazd na tor, podobnie jak ja. Już nie mogę się doczekać!

Tory w Anglii czy Szwecji różnią się od tych, które mamy w Polsce. Często jest tak, że to co „jedzie” w Anglii nie koniecznie sprawdza się na naszych torach, które są dłuższe i szybsze. Dlatego zawodnicy startujący w kilku ligach w sezonie muszą posiadać szersze zaplecze sprzętowe. Zawodnik Motoru zapewnia, że jego silniki przygotowywane były przez najlepszych fachowców.

– Nowe rzeczy wprowadzałem zimą, żeby przywitać nimi nowy sezon. Czeka mnie jeszcze trochę pracy, potrzebuję kilku nowych części, ale silniki są już gotowe. Pomógł mi z nimi Peter Johns, który wyciąga z nich ile się da. Wróciły już z serwisu i teraz czekam na ładną, słoneczną pogodę żeby je sprawdzić. 

Żużel lublin 2017
Drużyna Speed Car Motor Lublin

Robert Lambert – „nowy” Tai Woffinden

Często w żużlowym świecie Lamberta porównuje się do jego rodaka, Taia Woffindena – 26-letniego Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu 2013 i 2015. Młody 19 – latek z pokorą odcina się jednak od takich porównań.

– Mam ambicje, żeby być Mistrzem Świata. Często jednak jest tak, że ludzie widzą w tobie kogoś, kim nie jesteś. Porównują mnie do Taia, ale to nie ja. Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi. Będę się starał robić małe kroczki, żeby osiągnąć szczyt!

Lubelscy kibice zobaczą Lamberta na torze przy al. Zygmuntowskich już na przedsezonowych treningach i sparingach. Jeśli warunki pogodowe będą korzystne, to pierwszy test w Lublinie odbędzie się 24 marca z 1. ligową Stalą Rzeszów. Lubelski Motor sezon ligowy na własnym stadionie zainauguruje 22 kwietnia meczem z TŻ Ostrovią Ostrów Wlkp.

9 marca ruszyła sprzedaż karnetów na mecze Motoru w sezonie 2017. Robert Lambert już ma swój karnet! A ty? Więcej informacji o karnetach – TUTAJ.

Robert Lambert
Robert Lambert