Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych / CEPiK 2.0

Stacja kontroli pojazdów Lublin: PSKP Żagiel Stacja kontroli pojazdów Lublin: PSKP Żagiel

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

CEPiK 2.0., czyli nowa odsłona Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ruszył 13 listopada 2017 roku. O zmianach w kwestii badań technicznych pojazdów rozmawialiśmy ze Zdzisławem Krupą, diagnostą lubelskiej Stacji Kontroli Pojazdów Żagiel Auto.

Co tak naprawdę zmieniło się po wejściu w życie systemu CEPiK 2.0.?

Główną zmianą w procesie obsługi systemu jest to, że przed wykonaniem badania diagnosta musi pobrać dane z CEPiK-u, czyli z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. I co jest jeszcze bardzo ważne: każde badanie musi się zakończyć jakimś wynikiem, albo pozytywnym, albo negatywnym. Jest to od razu widoczne w Centralnej Ewidencji, z której korzysta policja, służby graniczne, ubezpieczyciele. Dzięki temu jest większa przejrzystość, a osoby kontrolujące od razu mogą stwierdzić, czy auto ma przegląd i czy przeszło badanie z pozytywnym wynikiem.

Co jeszcze możemy zaliczyć do zmian?

Wprowadzona została zmiana w procedurze uiszczania opłat. Ustawodawca obecnie określa, kiedy mamy zapłacić za badanie techniczne. W tym momencie zapłaty dokonujemy przed badaniem bez względu na jego końcowy wynik. Jest on od razu wprowadzany jest do system i widoczny dla wszystkich jego użytkowników.

Wcześniej praktyki w tym temacie były różne. Większość stacji pobierała opłatę po realizacji badania. Teraz nie ma wątpliwości – najpierw jest opłata, a następnie badanie.

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

Czy CEPiK 2.0. działa tak, jak powinien?

Jak na tak wielkie przedsięwzięcie, jakim było wprowadzenie tego systemu to trzeba przyznać, że przeprowadzono to bardzo sprawnie. Przygotowania do wdrożenia programu były poprzedzone wielokrotnymi próbami i testami. Trzeba pamiętać, że integracji wymagały systemy w bardzo wielu instytucjach i ogromnej liczbie jednostek. Prowadzone były szkolenia dla osób bezpośrednio związanych z obsługą. To wszystko dało efekt sprawnego wprowadzenia systemu w życie. Gdzieniegdzie słyszało się o drobnych problemach, jednak w naszej stacji od początku wszystko działało sprawnie.

Czy zmienił się sposób badania pojazdów?

Nie. Sposób badania się nie zmienił. Cała procedura przeglądu przebiega tak jak poprzednio.

Czy Stacja Kontroli Pojazdów może zatrzymać dowód rejestracyjny w przypadku negatywnego wyniku badania?

Tak. Obecnie ma do tego prawo w szczególnych przypadkach. Jeśli podczas badania diagnosta stwierdzi, że usterki mogą stanowić o zagrożeniu życia. Wtedy nie dopuszcza się auta do ruchu. Aby zaoszczędzić sobie stresu, starty czasu i pieniędzy należy systematycznie dbać o swój pojazd. Sprawny samochód to nie tylko pieczątka w dowodzi rejestracyjnym. To przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać.

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

A czy zmieniło się coś w tym, jak stacja działa po wykryciu usterki w samochodzie?

Nie. Tu wszystko jest tak samo, jak było. Zmieniła się jedynie kwalifikacja usterek drobnych, przy których dawniej diagnosta mógł podbić przegląd i pouczyć kierowcę o konieczności naprawy lub uzupełnienia danych w dokumentach. W tej chwili funkcjonuje to jako usterka istotna i taki przegląd kończy się negatywnie. Dotyczy to na przykład wpisu w
dowodzie odnośnie instalacji gazowej LPG czy haku holowniczego.

Załóżmy, że badanie techniczne kończy się wynikiem negatywnym? Co wtedy?

Wówczas właściciel pojazdu ma 14 dni na usunięcie usterek, a następnie ponownie zgłasza się na stację kontroli pojazdów. Przechodzi proces badania od początku i jeśli wszystko jest w porządku, otrzymuje wpis do dowodu.  Całość danych wędruje do systemu i w każdej stacji widnieją aktualne dane nt. stanu pojazdu.

Jak pan ocenia te zmiany w prawie?

Oceniam je bardzo dobrze. Kwestia poprawy systemu badań technicznych zmierza w bardzo dobrym kierunku. Zmiany będą ewoluowały, a cała restrukturyzacja ma się zakończyć 4 czerwca 2018 roku. W przyszłości będziemy mogli zmieniać dane nt. pojazdu w systemie i kiedy klient pójdzie z dowodem do Wydziału Komunikacji, urzędnicy będą już znali aktualne dane.

W tej chwili wielu właścicieli aut sądzi, że jeżeli w samochodzie koła się kręcą, to wszystko jest w porządku. Tak nie jest i zaostrzenie przepisów może w końcu wyeliminuje niebezpieczne pojazdy z naszych ulic.

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

Czy to oznacza, że Polacy nie są świadomi niebezpieczeństwa, jakie płynie z jazdy niesprawnym autem?

Jedni sobie zdają sprawę, drudzy nie — albo bagatelizują. I kiedy wymieniamy fachowe nazwy, tłumaczymy klientowi, co mu się może stać, to jeden zrozumie i podziękuje, że dostał przegląd negatywny, ponieważ wie, że ma to naprawić. Drugi będzie się kłócił, bo przecież samochód hamuje, tak? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Przykład: skorodowane przewody hamulcowe. Niby hamuje, tak? Ale to jest już prawdziwa tykająca bomba zegarowa.

Czy ten poziom świadomości mimo wszystko rośnie?

Myślę, że rośnie. Coraz więcej kierowców odwiedza nas nie tylko po pieczątkę, ale po to, by upewnić się, czy z autem jest wszystko w porządku. Może to też dzięki mediom, które coraz bardziej nagłaśniają temat badań technicznych. Bardzo dużo mówiło się o CEPiK-u 2.0., o tym, jak będą wyglądały badania, że już nie będzie pobłażania przez diagnostów. Każdorazowo trzeba wpisać wynik badania w komputer, co widoczne jest od razu do CEPiK-u. Dzięki temu stopniowo sytuacja się poprawia.

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

Skoro świadomość kierowców rośnie, to czy stan samochodów, jakimi jeżdżą Polacy, też się poprawia?

Bardzo powoli. Nie wiem, czy to wina naszej mentalności, czy za mało zarabiamy, czy przywiązujemy się do tych samochodów. Na szczęście coraz więcej starych, skorodowanych i zużytych aut trafia na złom.

Skoro już jesteśmy przy temacie aut, to czy poleca Pan sprawdzanie samochodu przed zakupem w Stacji Kontroli Pojazdów?

Tak, ponieważ klient powinien wiedzieć, co kupuje i za co płaci. Jednak my też mamy ograniczone możliwości. Możemy sprawdzić skład mieszanki spalin, możemy sprawdzić komputer, czy nie ma jakichś błędów, hamulce czy stan zawieszenia. Nie mamy natomiast czujników lakieru, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy samochód był rozbity. Ale zawsze, badanie zrobione przez wykwalifikowanego diagnostę może potwierdzić lub rozwiać wątpliwości towarzyszące zakupowi samochodu z drugiej ręki.

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018
Stacja Kontroli Pojazdów Lublin | Zmiany w przeglądach technicznych 2018

Na koniec chciałbym, aby powiedział Pan, co nas czeka od czerwca 2018 roku.

Od 4 czerwca 2018 Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców ma zacząć działać w pełni, co oznacza więcej informacji o nas i o naszych pojazdach. Będą one pochodziły nie tylko ze stacji diagnostycznych, ale i od ubezpieczycieli, funduszu gwarancyjnego, straży graniczne, policji, sądu i innych instytucji. Nie powinniśmy się jednak tego obawiać, ponieważ wszystkie te zmiany w przepisach mają na celu jedno – poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze.

________
Potrzebujesz przeglądu?

Polecamy Podstawową Stację Kontroli Pojazdów Żagiel Auto!Stacja Kontroli Pojazdów Lublin