Aspark Owl – japoński pogromca Tesli Roadster? Poniżej 2 sekund do 100 km/h!

Aspark Owl

Aspark Owl to japoński prototyp elektrycznego hipersamochodu elektrycznego. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będzie to najszybsze produkcyjne auto na świecie.

Tekst: Mateusz Malec, foto: www.autoevolution.com

Aspark Owl – wygląd

Aspark Owl
fot. autoevolution.com | Aspark w pełnej krasie

Stylistycznie auto przypomina połączenie przodu La Ferrari z tyłem Pagani Zondy. Drzwi otwierane są do góry jak w Mercedesie-AMG SLS. Na karoserii nie znajdziemy lusterek, tylko kamery, które są obsługiwane przez ekrany znajdujące się w desce rozdzielczej.

Aspark Owl – moc i osiągi

Oprócz tego, że auto wygląda oryginalnie, jest też szybkie.

Sprint do 100 km/h trwa zaledwie 1.92 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 280 km/h. To szybciej niż Tesla Roadster!

Testy odbyły się na wyścigowych oponach typu slick w celu zapewnienia odpowiedniej trakcji.  Do napędu posłużyły dwa silniki elektryczne generujące moc 429 KM i 763 NM momentu  obrotowego. Napęd trafia oczywiście na wszystkie 4 koła.

Aspark Owl – masa, wymiary i zasięg

Aspart Owl jest bardzo kompaktowym autem, nawet jak na swoją klasę. W najwyższym punkcie mierzy dokładnie 99 cm! Ponadto dzięki małym silnikom, kompaktowym bateriom i super kondensatorom auto gotowe do jazdy waży zaledwie 850 kg. Zasięg maksymalny tego małego bolidu wynosi aktualnie ok. 160 km przy prędkości maksymalnej.

Japoński elektryk jest dopuszczony do ruchu miejskiego, a jego inżynierowie zaznaczyli, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Najważniejsze jest jednak to, że auto już udowodniło, że osiągnięcie wyniku 1.9 sekundy do setki nie jest zarezerwowane wyłącznie dla Tesli.

Aspark Owl full
Aspark Owl – japończyk szybszy niż Tesla Roadster!

BAC MONO | pierwszy samochód z karoserią z grafenu:

bac mono samochód z karoserią z grafenu
Bac Mono | Pierwszy samochód z grafenu!