Motor w finale, Kling strzałem w dziesiątkę. Speed Car Motor Lublin – Lokomotiv Daugavpils 55:35

Speed Car Motor Lublin pewnie pokonał na swoim torze Lokomotiv Daugavpils w rewanżowym meczu półfinałowym Nice 1. Ligi Żużlowej 55:35 i tym samym zapewnił sobie miejsce w finale, w którym zmierzy się z ROWem Rybnik.

tekst: Grzegorz Draus / foto: Piotr Mularczyk

Speed Car Motor Lublin – Lokomotiv Daugavpils: relacja

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin podchodzili do tego spotkania z czteropunktową zaliczką i choć Łotysze mieli nadzieję na niespodziankę w Lublinie, to o gościnności Koziołków w półfinale nie było mowy.

W składzie gospodarzy zadebiutował Joel Kling, który zastąpił słabo prezentującego się Sama Mastersa. Jak się okazało po pierwszym biegu dnia, zakontraktowanie 21-letniego Indywidualnego Mistrza Szwecji Juniorów było strzałem w „dziesiątkę”. Kling w parze z Dawidem Lampartem przywieźli pewne 5:1 i jasne było, że będzie to dla Łotyszy bardzo trudne spotkanie. Młody Kling prezentował dobre wyjścia spod taśmy i był szybki na trasie. W niedzielnym spotkaniu Szwed korzystał z silników Joachima Kugelmanna i widać było, że na lubelskim owalu czuje się znakomicie.

Słabszy debiut zaliczył inny nowy zawodnik Motoru – Kacper Konieczny. Wychowanek tarnowskiej Unii mocno zostawał na starcie, a na trasie oglądał plecy kolegów. Bieg juniorski zakończył się zatem remisem 3:3, a pewnie na pierwszej pozycji do mety dojechał Wiktor Lampart. Nieobecność Bobera jest więc dość odczuwalna, jednak niewykluczone, że na pierwszy mecz finałowy działaczom Speed Car Motoru Lublin uda się wypożyczyć jeszcze jednego, lepszego juniora.

Wyścig 3. i kolejne podwójne zwycięstwo gospodarzy. Jeżeli pod taśmą startową ustawia się Paweł Miesiąc, to pewne jest, że tego biegu nie da się oglądać na siedząco. Świetnie ze startu wyszedł Robert Lambert i to on prowadził przez cztery okrążenia. Moment startowy zaspał natomiast wspomniany „Łełek” przez co zmuszony był wydzierać punkty na trasie. Najpierw z łatwością poradził sobie z Kostygowem, a następnie przez trzy kółka kąsał jadącego na drugiej pozycji Kjastasa Puodżuksa. Ataki Miesiąca przy płocie trwały do samej mety, aby o błysk szprychy minąć na kresce sympatycznego „Kostię”. 

Speed Car Motor Lublin – Lokomotiv Daugavpils: relacja

Bieg 4. kończący pierwszą serię startów po raz kolejny lublinianie rozstrzygnęli na swoją korzyść 5:1. Para Andreas Jonsson – Wiktor Lampart w każdym spotkaniu pokazuje świetny pokaz jazdy parą. Podobnie było i tym razem. Doskonałym startem popisał się młody Lampart, którego za plecami asekurował doświadczony Jonsson. Nie było to jednak takie łatwe, bowiem piękną walkę o 2 „oczka” Jonsson stoczył z Peterem Ljungiem, którego w boksie tego dnia wspierał Marcel Gerhard. Jak przystało na byłych uczestników cyklu Grand Prix, Jonsson i Ljung pokazali fajną walkę, co przy wyniku 18:6 po pierwszej serii startów dla Motoru, dodało smaku widowisku.

Kibice zebrani na stadionie przy Alejach Zygmuntowskich 5 z niecierpliwością czekali na wyścig 7, w którym po raz kolejny wystartował nowy nabytek Motoru – Joel Kling. 21-latek znów świetnie wyszedł spod taśmy i przy owacjach na stojąco pewnie dowiózł 3 „oczka”. Za plecami Klinga przyjechał szybki tego dnia Ljung, a trzeci był Dawid Lampart. Stawkę zamknął Trofimow. Po dwóch seriach startów w programach meczowych widniał wynik 32:16 dla Speed Car Motoru Lublin.

Kolejne podwójne zwycięstwo gospodarzy i znowu z udziałem młodego Klinga miało miejsce w biegu 9. Tym razem pierwszy linię mety minął starszy z braci Lampartów, dla którego było to pierwsze i jedyne indywidualne zwycięstwo w tym meczu. Drugi przyjechał wspomniany Kling, a szprycę w tym wyścigu zebrali kolejno Kostygow i Puodżuks.

Speed Car Motor Lublin zwycięstwo i pewne miejsce w finale Nice 1. Ligi Żużlowej zapewnił sobie na cztery biegi przed końcem spotkania. Jedyne, na dodatek podwójne zwycięstwo w całym spotkaniu żużlowcy Lokomotivu Daugavpils przywieźli w ostatnim, 15. wyścigu dnia. Pierwszy na mecie zameldował się Ljung, a tuż za jego plecami kreskę minął Timo Lahti. Sympatyczny Fin był jedynym żużlowcem gości, który oprócz wspomnianego Ljunga zapisał przy swoim nazwisku „dwu cyfrówkę”.

Speed Car Motor Lublin – Lokomotiv Daugavpils: Motor w finale!

Całe spotkanie zakończyło się wynikiem 55:35 dla Speed Car Motoru Lublin. Najlepiej w ekipie gospodarzy zaprezentowali się Joel Kling (11+2), Paweł Miesiąc (11+2), oraz Andreas Jonsson (11+1). W drużynie Lokomotivu najwięcej oczek przywieźli Peter Ljung (11) i Timo Lahti (10+1).

Wynik dwumeczu: 102:78 dla Speed Car Motoru Lublin.

Speed Car Motor Lublin w finale Nice 1. Ligi Żużlowej zmierzy się z drużyną ROW Rybnik. Pierwsze spotkanie finałowe odbędzie się na torze w Rybniku 16 września o godzinie 14:30, natomiast rewanż decydujący o awansie do PGE Ekstraligi obie ekipy odjadą tydzień później – 23 września w Lublinie o godzinie 16:00.

Punktacja:

Speed Car Motor Lublin – 55
9. Dawid Lampart – 6+1 (2*,1,3,0)
10. Joel Kling – 11+2 (3,3,2*,1,2*)
11. Paweł Miesiąc – 11+2 (2*,1*,2,3,3)
12. Robert Lambert – 9+1 (3,2,1*,3,0)
13. Andreas Jonsson – 11+1 (2*,3,3,2,1)
14. Kacper Konieczny – 1 (0,1,0)
15. Wiktor Lampart – 6 (3,3,0)

Lokomotiv Daugavpils – 35
1. Timo Lahti – 10+1 (1,3,2,2,2*)
2. Wadim Tarasienko – 4+1 (0,0,1*,3,-)
3. Kjastas Puodżuks – 3 (1,2,0,d,-)
4. Jewgienij Kostygow – 2+1 (0,d,1,1*)
5. Peter Ljung – 11 (1,2,3,2,3)
6. Artiom Trofimow – 3+1 (2,0,1*,0)
7. Oleg Michaiłow – 2+1 (1*,0,0,1)