Kartingowe mistrzostwa świata 2018

Kartingowe mistrzostwa świata 2018: Polacy rozpoczynają walkę o medale

Kartingowe mistrzostwa świata 2018 |

Rozpoczyna się poważne ściganie podczas 19. finału światowego ROTAX MAX Challenge. W brazylijskim Conde-Paraíba możemy zobaczyć 360 najlepszych kierowców kartingowych z ponad 50 państw. Wśród nich znajduje się 11-osobowa Reprezentacja Polski.

tekst: MC, foto: Media4U

Kartingowe mistrzostwa świata 2018 – o Rotax Grand Finals

Rotax Max Challenge Grand Finals to impreza rangi mistrzostw świata. O obecności na niej decydują umiejętności i systematyczna praca. Te nagradzane są biletem na finał światowy po wywalczeniu mistrzostwa na krajowym podwórku. Na miejscu zawodnicy losują sprzęt, aby zapewnić wszystkim równe szanse. Choć ich bolidy dla wielu osób wyglądają śmiesznie i kojarzą się z rozrywką, to w rzeczywistości poziom umiejętności, sprzęt, przygotowanie i opracowywana taktyka dorównuje najlepszym seriom wyścigowym. Można się o tym przekonać oglądając profesjonalny karting z bliska.

Kartingowe mistrzostwa świata 2018 – brazylijski finał

Tegoroczne Grand Finals rozgrywane jest po raz pierwszy w Brazylii. Tor wyścigowy o długości 1280 metrów znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu, kilkaset kilometrów na południe od równika. To oznacza, że najważniejsze zawody w sezonie są rozgrywane w gorących i wilgotnych warunkach, do których zespoły przygotowują się od poniedziałku. Kartingowe mistrzostwa świata 2018

Wśród zawodników w polskich barwach zobaczymy 10 Polaków i Rosjanina Ivana Tkacheva. Wartym odnotowania jest fakt, że trzech z nich to zawodnicy prowadzeni przez Marka Wyrzykowskiego. Na tegorocznej gali PZM otrzymał on tytuł najlepszego trenera w Polsce po raz ósmy z rzędu! A w sumie jego podopieczni wywalczyli już 25 biletów na finały światowe, co jest kolejnym polskim rekordem.

Zapytany o warunki na brazylijskim torze, odpowiedział nam z tradycyjną szczerością:
– Tegoroczny finał rozgrywany jest w klimacie równikowym, co szczególnie odczuwamy na torze. Nawet rano temperatury oscylują w okolicach 30 stopni C, deszcz pada co 40 minut, a tor wysycha w ciągu 5 minut. Ponieważ zawodników jest bardzo wielu, startujemy w grupach, a nasze wyniki są porównywane na koniec. Jeśli trafimy na słońce i suchy tor – będziemy wysoko. W motorsporcie zawsze liczy się szczęście, ale teraz jest ono wręcz niezbędne, żeby dobrze wypaść, bo warunki niestety nie są równe. Trzymajcie kciuki za pogodę, o umiejętności polskich kierowców jestem spokojny. Polski karting jest na światowym poziomie, może nie jest to jeszcze ścisła czołówka, ale na pewno jest to poziom pierwszej dziesiątki. polacy na grand finals

A oto pełna lista kierowców oraz kategorie, w których Polacy pojadą w Brazylii:

Kategoria Micro Max:
Maksymilian Obst
Gustaw Wiśniewski

Kategoria Mini Max:
Ivan Tkachev

Kategoria Junior Max:
Karol Kręt
Marcel Surmacz

Kategoria Senior Max:
Piotr Świeżaczyński
Adam Szydłowski

Kategoria DD2 Max:
Kacper Bielecki
Piotr Wiśnicki

Kategoria DD2 Masters:
Sławomir Murański
• Tomasz Wilczyński Kartingowe mistrzostwa świata 2018

Kartingowe mistrzostwa świata 2018 – harmonogram i transmisja

W poniedziałek i wtorek zawodnicy wzięli udział w wolnych treningach, by móc zapoznać się z torem i przygotować ustawienia swoich kartów. Dzisiaj rozpoczynają się oficjalne treningi i kwalifikacje, które potrwają do jutra. W piątek obejrzymy prefinały, a w sobotę zawodnicy powalczą już o tytuły.

Start pierwszego z finałów zaplanowano na godzinę 16:00 czasu polskiego, a kolejne serie będą stawały na mecie co około pół godziny. O godzinie 20:50 czasu polskiego odbędzie się ceremonia wręczenia nagród, na której mamy nadzieję zobaczyć chłopaków w biało-czerwonych kombinezonach.

Transmisję z zawodów przeprowadzi oficjalna strona Rotaxa. Trzymamy kciuki!