maclaren gt mclaren grand tourer

McLaren powoli odsłania swojego nowego Grand Tourera

McLaren GT / Gran Turismo |

McLaren zdemontował zmieniające kształt dodatkowe elementy nadwozia, które dotąd maskowały linie Grand Tourera. Dzięki temu możemy już dostrzec wypracowaną, elegancką sylwetkę nowego modelu.

tekst: Mor, inf. prasowa / foto: mclaren

Ultralekkie nadwozie, co prawda, wciąż  pozostaje zakryte, ale producent sugeruje, że ten McLaren, wśród Gran Tourerów, posiada kilka cech łamiących ogólnie przyjęte zasady. Firma obiecuje, że rozpocznie zdejmować kamuflaż już w maju.

Nałożenie na samochód kurczliwej folii pozwoli Zespołowi ds. Rozwoju rozpocząć ostatnią fazę programu ewaluacji modelu, która objęła dotychczas tysiące mil w gorącym i mroźnym klimacie. „Grand Tourer” udowodnił swoją umiejętność zapewnienia niezwykłego komfortu podczas pokonywania długich dystansów, ale był wówczas wyposażony w dodatkowe panele wyciszające i zmieniające kształt sylwetki. Teraz, kiedy te elementy znikły, Zespół ds. Rozwoju przeprowadzi kolejne testy. W tym przejazd 1600 km z bazy McLarena położonej niedaleko Barcelony (Hiszpania) do Centrum Technologicznego McLarena w Woking (Anglia).

maclaren gt gran tourer on tour

McLaren GT | Gran Tourer – testy

Przejazd ma się odbyć za jednym razem, z dwojgiem pasażerów na pokładzie i zapakowanym bagażnikiem. Jest to jedna z wielu długodystansowych jazd. Pomogą one specjalistom potwierdzić, że nowy model oferuje wygodę oraz jest doskonale przystosowany do tego, czego oczekujemy od grand tourerów… Tej jedynej zasady McLaren nie złamie.

McLaren wśród Grand Tourerów został zaanonsowany przez szefa McLaren Automotive, Mike’a Flewitta na prezentacji prasowej podczas 89. Edycji Geneva Motor Show. Flewitt obiecał wówczas, że nowy model połączy w sobie konkurencyjny poziom osiągów silnika twin-turbo V8 z możliwością przejazdów na bardzo długich dystansach. Zapowiedział też zwinność auta, której nikt w segmencie luksusowych Grand Tourerów dotychczas nie doświadczył.

grand tourer rear view

McLaren GT | Gran Turismo na co dzień

Nowy McLaren, wśród Grand Tourerów, będzie najbardziej użytkowym samochodem z silnikiem umieszczonym pomiędzy przednią i tylną osią, jaki dotychczas powstał. Model jako jedyny będzie również dzielił DNA z Hyper-GT: McLarenem Speedtail. Mike dodał również, że samochód nie będzie należał do żadnej istniejącej serii modelowej, tylko będzie unikalnym modelem. Wnętrze, gdzie wykorzystano wyłącznie materiały najwyższej jakości, ma dać wrażenie przestronności, uporządkowania i nowoczesności.

W maju 2019 z samochodu zniknie kamuflaż  – wtedy powinniśmy poznać nazwę nowego modelu.

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór