Piotr Biesiekirski (Moto2) rozkręca się w Hiszpanii | Polski Weekend #4

Piotr Biesiekirski Moto2

Piotr Biesiekirski (Moto2) z największym sukcesem w sezonie! Polak będzie miał jeszcze szansę go poprawić podczas rundy w Walencji. A ma na to całkiem duże szanse. Co jeszcze działo się w miniony weekend 11-13 października?

Autor: Klaudia Kowalczyk

Motocyklowe Mistrzostwa Europy – runda w Albacete – Piotr Biesiekirski (Moto2)

Przedostatnia runda sezonu w mistrzostwach Europy poszła zdecydowanie po myśli polskiego zawodnika. Piotr Biesiekirski (Moto2) do obu wyścigów startował z szesnastego pola, ale udało mu się awansować (i to całkiem wysoko). Ukończył kolejno na P11 I P8!

To mój najlepszy weekend w tym roku – podkreślił 18-letni zawodnik.

Następny występ? Dopiero na początku listopada, a konkretniej 9-10.11.2019 w hiszpańskiej Walencji. W grudniu natomiast debiut w mistrzostwach świata endurance.

Rajd Maroka

Wracamy do rajdu, o którym już wspominaliśmy tydzień temu. Polacy podczas ostatniego sprawdzianu przed Dakarem poradzili sobie nieźle, co pozwala spokojnie myśleć o sukcesie podczas najbardziej wymagającego rajdu świata. Kuba Przygoński z przygodami dojechał na trzecim miejscu.

10 kilometrów przed metą stał Carlos Sainz z liną, więc się zatrzymaliśmy i pomogliśmy. Czasem, kiedy już nic nie można stracić, to dobrze jest komuś pomóc, kiedyś taka pomoc może się nam przydać. Pomogliśmy, Carlos nie został na pustyni, dojechał do mety, i dzięki nam obronił drugą pozycję na zawodach – opowiadał Kuba Przygoński po finiszu w zawodach.

Podczas rywalizacji w Maroko 25. urodziny obchodził Adam Tomiczek, któremu 17 miejsce wystarczyło, by obronić najniższy stopień podium w klasyfikacji generalnej motocyklistów.

Aron Domżała i Maciej Marton na drodze do mety Rajdu Maroka | fot. Julien Delfosse / DPPI

Jak poszło pozostałym zawodnikom?

Klasyfikacja samochodów: P3 Jakub Przygoński, P28 Aron Domżała, P33 Tomasz Baranowski (z problemami).

Klasyfikacja FIM: P17 Adam Tomiczek, P20 Maciej Giemza, P26 Rafał Sonik (P1 wśród weteranów, P2 quady), P27 Kamil Wiśniewski (P3 quady), P28 Krzysztof Jarmuż, P29 Paweł Stasiaczek (P2 wśród weteranów), P35 Konrad Dąbrowski, P36 Jacek Czachor (P5 wśród weteranów), P50 Artur Stasiaczek (P10 wśród weteranów).

Euroformula Open – Filip Kaminiarz

Kolejny młody, polski talent wybrał starty w Euroformula Open. Filip Kaminiarz wystartował w ostatniej rundzie sezonu na włoskiej Monzy. Jest to zwieńczenie programu testowego, który Polak przeszedł w zespole Drivex.

Filip Kaminiarz (Drivex)

Polak startujący z numerem #88 wyścigi ukończył kolejno na P14 i P13. Z każdym okrążeniem jednak było widać progres. To dobry prognostyk na sezon 2020.

Jeśli nie mieliście okazji obejrzeć wyścigów z udziałem naszego rodaka – dostępne są one na oficjalnym kanale Euroformula Open.

GP Japonii F1 – Robert Kubica

Mocne słowa padły po Grand Prix Japonii z ust Roberta Kubicy. Polak w kwalifikacjach rozbił bolid, jednak jego zespół zdołał go odbudować. To nie zmieniło ostatecznego wyniku, bo Kubica skończył wyścig na ostatnim miejscu z dużą stratą do zespołowego kolegi.

34-latka rozwścieczyło jednak podejście Williamsa do rywalizacji. W rozmowie z Eleven Sports zaznaczył, że nie może doczekać się już końca sezonu.

“Piątek był dużym plusem, po raz pierwszy od dłuższego czasu wymieniliśmy skrzydło na nowe, które nie miało być lepsze. W drugim samochodzie okazało się gorsze, a w moim bolidzie sytuacja znacznie się poprawiła. Dziś rano przed kwalifikacjami z dziwnych przyczyn to skrzydło zostało mi zdjęte, także w sobotę chyba było za dużo czasu na przemyślenia. Myślę, że ta decyzja nie była powiązana z torem, tylko bardziej z innymi wyborami. (…) Dzisiejszy poranek dużo mi dał do zrozumienia. Z resztą, o pewnych rzeczach wiedziałem, ale dziś rano chyba pewne granice zostały przekroczone. Trudno, nie ma co narzekać. Ile jeszcze zostało do końca roku, dwadzieścia sesji? Miejmy nadzieję, że pewne rzeczy będą rozwiązane, chociaż tak jak mówię, dzisiejszy poranek jeszcze przed kwalifikacjami dużo dał mi do zrozumienia” – podsumował swoją pracę w weekend.

W oświadczeniu zespół podkreślił, że oszczędził nowe skrzydło, by nie ryzykować jego uszkodzenia.

Jeśli chodzi o pozostałą część rywalizacji – GP Japonii było szczęśliwe dla Mercedesa. Zespół wywalczył mistrzostwo konstruktorów, które zadedykowano zmarłemu w 2019 roku Nikiemu Laudzie.

Wyniki: P1 Valtteri Bottas, P2 Sebastian Vettel, P3 Lewis Hamilton (…) P19 Robert Kubica

KIA Platinum Cup

Uroczystą galą zakończył się w miniony weekend sezon 2019 w KIA Platinum Cup. Po sześciu rundach i zwycięstwem w ostatniej tytuł mistrzowski wywalczył Nikodem Wierzbicki. 16-latek może pochwalić się także największą liczbą punktów bonusowych.

Zrealizowałem plan, który miałem założony na ten sezon. W tym roku było naprawdę dużo walki. Mocno przygotowywałem się do każdego startu i jestem bardzo zadowolony z końcowego rezultatu – podkreślał Nikodem Wierzbicki.

Klasyfikacja KIA Platinum Cup: 1. Nikodem Wierzbicki, 2. Dawid Borek, 3. Kamil Serafin.

Magazyn Motór co tydzień przygotowuje przegląd wyścigowej formy polskich zespołów i zawodników. Przeoczyliśmy którąś rundę? Daj nam znać! 

Polski Weekend #3 znajdziecie na naszej stronie motormag.pl.