Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020

Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020 – czy ten konkurs ma sens?

Ruszyła kolejna edycja konkursu dla kierowców w wieku 18-26 lat. Dzięki bezpiecznej jeździe mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody oraz, przede wszystkim, odebrać lekcję życia.
Ruszyła kolejna edycja konkursu dla kierowców w wieku 18-26 lat. Dzięki bezpiecznej jeździe mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody oraz, przede wszystkim, odebrać lekcję życia.

Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020

„Młody kierowca spowodował wypadek”, „20-letni kierujący stracił prawo jazdy”… Wszyscy znamy te nagłówki i stereotyp dotyczący brawurowej jazdy świeżo upieczonego kierowcy. Oczywiście ma on swoją podstawę w liczba i konkretnych zdarzeniach, ale piętnowanie nie doprowadzi do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Przed nami kolejna edycja konkursu „Best Young Driver 2020”, która uczy bezpiecznej jazdy marchewką, a nie kijem.

Polski Związek Motorowy od 2018 organizuje projekt pt. „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020”. W teorii jego celem jest „budzenie świadomości bezpiecznego korzystania z przywilejów bycia uczestnikiem ruchu drogowego i poczucia odpowiedzialności za siebie i innych”. W praktyce to wycignięcie ręki do młodzieży i próba zmiany zachowania na drodze za pomocą współczesnych metod. W ramach projektu ogłaszany jest konkurs dla kierowców w wieku 18-26 lat składający się z trzech etapów. Od zeszłego roku patronat nad projektem objęła Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA, co jeszcze bardziej podniosło rangę całego wydarzenia i frekwencję wśród uczestników.

Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020 – etapy i nagrody

Pierwszym etapem są krajowe eliminacje przeprowadzane drogą elektroniczną polegające na rozwiązywaniu testu z zasad i przepisów ruchu drogowego, które ciągle trwają i kończą się 21 sierpnia na stronie www.najbezpieczniejszymlodykierowca.pl. Kolejnym etapem, do którego zakwalifikuje się 30 najlepszych jest krajowy półfinał – test z umiejętności praktycznych przeprowadzany na profesjonalnym torze w symulowanych różnych warunkach jazdy. Polski półfinał odbędzie się 30 sierpnia na Torze Poznań, a do wygrania będzie ŠKODA na miesiąc oraz nawigacje i wideorejestratory firmy Navitel. Dwa początkowe etapy konkursu pozwalają na wyłonienie 3 krajowych finalistów, natomiast finał, pn. „Best Young Driver”, ma już rangę europejską i jest rozgrywany co roku w innym państwie. W tym roku ogólnoeuropejski finał projektu ”Best Young Driver ”odbędzie się w Polsce na Torze Modlin 17 października!

Wracając do tytułowego pytania: czy taki konkurs ma jakikolwiek sens? Ma, oczywiście. Przestańmy piętnować młodych kierowców i dajmy im dobry przykład. Skoro dajemy im pracę, w której zamiast chłosty batem oferujemy premię za wykonane zadania, zachęcając do wydajniejszej pracy, to zróbmy to również w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Żyjemy w XXI wieku, pora odejść od średniowecznego straszenia, mandatów i stereotypów. Oczywiście jeden program tego nie zmieni, ale od czegoś trzeba zacząć.