cars & coffee poland

Cars & Coffee Poland: Mieszanie oparów

Słoneczna niedziela, sportowe auto w garażu i brak pomysłów na dzień? Znamy miejsce, gdzie kawa miesza się z benzyną, jakkolwiek niesmacznie to brzmi.
Słoneczna niedziela, sportowe auto w garażu i brak pomysłów na dzień? Znamy miejsce, gdzie kawa miesza się z benzyną, jakkolwiek niesmacznie to brzmi.

Cars & Coffee Poland

foto: Konrad Skura

Cars & Coffee to spotkania znane na całym świecie. Jeszcze do niedawna dość swobodnie używano tego terminu do nazywania rożnego rodzaju zlotów miłośników… głównie samochodów. Kawa schodziła tu na bardzo odległy plan i służyła do popicia hot doga ze stacji kupionego chwilę przed lub po spotkaniu. Sprawa zmieniła się nieco w 2016 roku, kiedy do Polski zawitała oficjalna, prawnie zastrzeżona marka Cars & Coffee z dopiskiem Poland. Ciężko mówić o spektakularnym wejściu, po uprzednim wyczekiwaniu, tego zdarzenia na polski rynek, bo do tej pory nikt w naszym kraju nie kategoryzował motoryzacyjnych spotkań pod kątem elitarności.

Cars & Coffee Poland – samochody

Cars & Coffee Poland to cykl wydarzeń dedykowanych właścicielom aut ekskluzywnych, przy czym ekskluzywność można różnie rozumieć. Oczywiście najczęściej idzie za tym cena samochodu, choć nierzadko zdarza się, że na spotkania przyjeżdżają samochody wartości nowego VW Golfa, należące jednak do którejś z grup rzadkich samochodów, jak klasyczne Nissany Skyline czy stające się powoli youngtimerami BMW M5 E39. Trzon frekwencji stanowią jednak samochody nowsze, z naciskiem na Ferrari, Lamborghini czy Porsche. Przekrój przybywających pojazdów jest ogromny, podobnie jak różnice ich wieku. Rzadko kiedy możemy w Polsce oglądać pięćdziesięcioletnie Maserati parkujące obok najnowszego modelu Levante. Kontrowersyjny SUV Bentley Bentayga drzwi w drzwi z Lamborghini Diablo? Proszę bardzo. Lancia Delta Integrale obok wartego dwa miliony złotych Astona Martina DB6? Ależ oczywiście.

Co sprawia, że ludzie z tak wielu różnych światów, zamożni pasjonaci motoryzacji, chcą kilka razy w roku spotkać się, porozmawiać przy autach i napić się pysznej kawy? W pytaniu tym poniekąd zawarta już jest odpowiedź – to ludzie tworzą imprezę (no, może przy udziale samochodów). Kawa i smaczny lunch to osobna kwestia, stale jednak towarzysząca każdemu ze spotkań Cars & Coffee. Również miejsca wydarzeń nie są przypadkowe – to wyjątkowe zamki, pałace lub hotele, które są w stanie pomieścić kilkadziesiąt wyjątkowych aut i mogą zaoferować ekskluzywny klimat.

Cars & Coffee Poland – uczestnictwo

No właśnie – wjazd wyłącznie z zaproszeniem lub po wcześniejszym zaakceptowaniu zgłoszenia przez organizatora to kolejny wyróżnik oficjalnych spotkań marki Cars & Coffee. Nie są to typowe „spoty”, które znamy z miejskich parkingów, gdzie głównym zajęciem zgromadzonych (prócz rzucania mięsem, spluwania i dogaszania butem niedopałków) jest kopanie w oponkę. Podczas wydarzeń Cars & Coffee uczestnicy mogą porozmawiać z przedstawicielami luksusowych firm obecnych w Polsce (nie tylko motoryzacyjnych), przejechać się którymś z nowych modeli aut, przelecieć się śmigłowcem, odbyć rejs jachtem czy wylosować weekend w hotelu któregoś z partnerów spotkania. Wśród uczestników spotkać można młodych posiadaczy swojego pierwszego sportowego auta, zagranicznych kolekcjonerów, ludzi o twarzach znanych z mediów, czy nawet 70-, 80-latków, którzy postanowili nie zaprzestawać realizacji swoich motoryzacyjnych pasji lub wręcz dopiero je rozpocząć.

cars & coffee poland

Rok 2018 to kolejny sezon spotkań stacjonarnych w różnych zakątkach naszego kraju, a także paru wyjazdowych przedsięwzięć. Obejmują one zarówno zjazdy na terenie Polski, jak i międzynarodowe ekspedycje, łącznie z najbardziej znaną, prowadzącą w połowie kwietnia do Włoch, na największe spotkanie Cars & Coffee w Europie, gdzie rokrocznie gromadzi się blisko 500 wyjątkowych samochodów.

Czy Polska jest gotowa na tego typu spotkania dla posiadaczy wyjątkowych aut, przez niektórych postrzegane jako nieprzystępne? Z jednej strony polskie garaże kryją bardzo dużo, choć ich właściciele dość niechętnie dzielą się ich zawartością z innymi. Z drugiej zaś, coraz większa frekwencja na każdym ze spotkań, corocznie odbywających się w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Poznaniu, pokazuje, że stajemy się bardziej chętni do niezobowiązującego zrzeszania się w grona pasjonatów żyjących tym samym, co my. Trzymasz w rękach Magazyn „Motór” – jesteśmy przekonani, że wkrótce i my będziemy mogli zobaczyć cię na którymś z wyjątkowych spotkań Cars & Coffee w Polsce.