Najmocniejszy seryjny silnik

Najmocniejszy seryjny silnik – Hennessey odkryło karty!

Fury – najmocniejszy seryjny silnik

Amerykański akcent w postaci Hennessey na stałe zagościł w europejskiej rywalizacji o najmocniejsze silniki pomiędzy Bugatti a Koenigseggiem. Za wielką wodą pokazano właśnie nową, potężną V8-kę o mocy wystarczającej, by odwrócić bieg ziemi. Nazwano ją „FURY” i nie wiem jak Wy, ale ja nie potrafię znaleźć lepszego określenia.

Autor: Kacper Majdan, foto: Hennessey

27 września Koenigsegg pochwalił się nagraniem, z modelem Regera bijeącym rekord czasowy 0-400-0 km/h. Szwedzi szumem medialnym nie nacieszyli się zbyt długo, ponieważ to właśnie amerykański Hennessey jest teraz główną gwiazdą motoryzacyjnych czeluści sieci.

Najmocniejszy seryjny silnik

Najmocniejszy seryjny silnik | moc

Nowy silnik Hennessey bazuje na znanym już V8 LS z grupy General Motors. Inżynierowie stworzyli potwora generującego 6,6 litra pojemności, 1842 KM i 1617 Nm. Przy takich liczbach 1500 KM w Bugatti nie brzmi zbyt imponująco. Co się zmieniło względem pierwotnego V8 z rodziny LS?

Zmodyfikowano blok, zastosowano lżejszy wał korbowy, korbowody oraz tłoki. Z tytanu wykonano układ wydechowy oraz elementy układu dolotowego. Zwiększyć osiągi pomaga też intercooler zamontowany pomiędzy sprężarką i głowicami cylindrów, który schładza powietrze wlotowe do turbosprężarek.

Najmocniejszy seryjny silnik | przeznaczenie

Nowe V8 będzie sercem nadchodzącego hipercara Hennessey Venom F5, którego pierwszy raz mogliśmy zobaczyć w 2017 roku. Auto ma ważyć 1360 kilogramów, czyli ponad 600 kilogramów mniej niż Bugatti Chirnon. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Hennessey podejmie rękawicę rzuconą przez Bugatti w aspekcie rekordu prędkości, ale pierwsze jazdy mają odbyć się jeszcze w tym roku.