Rozmiary opon przyszłości

Rozmiary opon przyszłości

Świat motoryzacji nieustannie ewoluuje. By sprostać nowym wyzwaniom, producenci opon stale muszą dostosowywać swoje produkty, jednak największe zmiany są nadal przed nami.
Świat motoryzacji nieustannie ewoluuje. By sprostać nowym wyzwaniom, producenci opon stale muszą dostosowywać swoje produkty, jednak największe zmiany są nadal przed nami.

Czy ktoś pamięta jeszcze o 14-calowych felgach? Dzisiaj – nawet te 15-calowe – odchodzą powoli w zapomnienie. Wszystko za sprawą zmieniających się trendów w designie – auta mają sprawiać wrażenie możliwie największych. Bez wyjątków. Chodzi zarówno o długość, szerokość, jak i wysokość. Przyjmując takie założenia, projektanci nie mogą pominąć kół. Szef designu w General Motors, Michael Simcoe wypowiedział się ostatnio na temat ich przyszłości:

Koła samochodowe wyraźnie zmierzają w kierunku rozmiarów 24- i 26-calowych.

Rozmiary opon przyszłości
Ewolucja rozmiaru samochodu

Rozmiary opon przyszłości | Chodzi tylko o wygląd?

Zdecydowanie nie. Jednym z najważniejszych powodów wzrostu rozmiarów kół są coraz większe moce samochodów. Auta szybciej jeżdżą i szybciej przyśpieszają, a to powoduje montowanie większych zacisków i tarcz hamulcowych, wymuszając na koncernach oponiarskich nieustanne dostosowywanie się do tego trendu.

Pomimo że pojazdy mają coraz więcej systemów bezpieczeństwa, tylko opona ma styczność z nawierzchnią. To właśnie od niej zależy bezpieczeństwo czy prowadzenie samochodu w różnych warunkach – pamiętajmy o tym, decydując się na nowe ogumienie. Zrezygnujmy z opon używanych czy bieżnikowanych – przecież bardzo często chodzi o życie nasze i najbliższych. Wybierzmy produkt, który ma możliwie najlepszy stosunek ceny do jakości – Yokohama jest idealnym przykładem.

Rozmiary opon przyszłości

Przeczytaj również: historia linii Advan

Yokohama blisko współpracuje z producentami samochodów, przy projektowaniu ogumienia dla ponad 100 modeli, wśród nich znajdują się marki premium jak BMW, Mercedes czy Porsche. Ostatni z producentów, a dokładnie model 911 jest najlepszym przykładem wspomnianej ewolucji. Sportowe Porsche na przestrzeni ponad 70 lat nieustannie rosną i nic nie wskazuje na to, by ten trend się zatrzymał. Klasyczne Porsche 1963 standardowo posiadało 15-calowe koła, model 964 to już 17-cali a najnowsze 911 992 zakłada felgi o rozmiarze 19 cali z przodu i 20 z tyłu – jak widać, tendencja jest rosnąca.

Rozmiary opon przyszłości | Coś, co kiedyś było opcją, dzisiaj jest standardem

Tak duże opony nie lądują tylko w markach ściśle związanych ze sportem. Najlepszym przykładem jest Mercedes czy BMW. Kultowa już „Gelenda” z fabryki wyjeżdża z oponami Geolandar, a jeden z najpopularniejszych SUVów klasy premium – BMW X5 – na oryginalnym wyposażeniu posiada opony z linii Advan. Pełna oferta opon Yokohama.

Odnosząc się do słów Michaela Simcoe, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że faktycznie za jakiś czas 21 cali nie będzie niczym nadzwyczajnym, a nasze nowe Porsche, BMW, Mercedes czy Audi będziemy zamawiać z 24-calowymi felgami. Zarówno producentów samochodów, jak i opon czeka w najbliższych latach spore wyzwanie. Jedno jest pewne – jako użytkownicy szybko się do tych zmian przyzwyczaimy.

Yokohama Polska na: Facebook | Instagram