Mieczysław Bekker: pierwszy samochód na księżycu

Mieczysław Bekker – polski naukowiec, konstruktor i inżynier. Specjalista w dziedzinie teorii ruchu pojazdów terenowych. Kierował zespołem odpowiedzialnym za konstrukcję pojazdu LRV (Lunar Roving Vehicle).

tekst: Sebastian Mądrachowski / fot. internet

LRV to łazik księżycowy, który towarzyszył astronautom NASA podczas lotów na powierzchnię księżyca w ramach programu Apollo. Profesor Mieczysław Bekker był twórcą rozwiązań technicznych, które pozwoliły łazikowi na poruszanie po powierzchni naszego naturalnego satelity.

Przyjmuje się, że 90% informacji, które uzyskaliśmy podczas lotów załogowych na księżyc zawdzięczamy mobilności LRV.

mieczysław bekker lunar roving vehicle projekt
Mieczysław Bekker | Projekt LRV

Mieczysław Bekker  – Polak, który zaparkował samochód na księżycu

Polski naukowiec urodził się 25 maja 1905 w Strzyżowie na Lubelszczyźnie. Zmarł 8 stycznia 1989 roku w Santa Barbara w Kalifornii w wieku 84 lat.

Mieczysław Bekker jest też twórcą prac, które stanowią podstawę dzisiejszej nauki o poruszaniu się pojazdów terenowych: „Theory of land locomotion”, „Off-the-road locomotion”, oraz „Introduction to terrain vehicle”. Prace naukowe opublikowało wydawnictwo Uniwersytetu Michigan i opisują nowoczesną teorię ruchu pojazdów terenowych.

Mieczysław Bekker jest doktorem honoris causa Politechniki w Monachium, oraz doktorem honorowym Uniwersytetu Carleton w Ottawie.

Pełną historię Mieczysława Bekkera, jednego z największych polskich wynalazców, poznacie na filmie poniżej:


Mieczysław Bekker | LRV/Lunar Roving Vehicle

Oprócz wspomnianych wyżej prac naukowych poświęconych teorii ruchu pojazdów terenowych, za największe osiągnięcie Mieczysława Bekkera uważa się konstrukcję LRV – Lunar Roving Vehicle. LRV to łazik księżycowy, który wraz z misją Apollo 15, w lipcu 1971 roku, poleciał na księżyc.

Profesor Mieczysław Bekker był twórcą wszystkich rozwiązań technicznych pozwalających na poruszanie się LRV po powierzchni księżyca.

Mieczysław Bekker LRV na księżycu
Mieczysław Bekker | LRV na Księżycu

Mieczysław Bekker | Polak, który powiększył nasz świat

Pierwszy lot na księżyc, pierwszy człowiek i pierwszy SAMOCHÓD na księżycu wiążą się postacią polskiego naukowca. Profesor Bekker nierozerwalnie związany jest z historią naszej eksploracji Księżyca. Naukowiec od samego początku uczestniczył w programie Apollo, który doprowadził do postawienia przez człowieka nogi na Srebrnym Globie.


Program Apollo – historia/chronologia:

Program Apollo (nazwa pochodzi od Apollina – greckiego boga światła i prawdy) rozpoczął się w roku 1961.

  • misja Apollo 1 (27 stycznia 1967) – załogowa wyprawa nie udała się. Podczas próby naziemnej na platformie startowej zapaliła się kabina. Zginęła cała załoga: Edward White, Virgil „Gus” Grissom, Roger Chafee
  • misje Apollo 2 – 6 to próbne loty bezzałogowe mające na celu testy elementów startowych
  • misja Apollo 7 (październik 1968) – pierwsza misja załogowa zrealizowana w całości, osiągnięto wysokość orbity ziemskiej
  • misja Apollo 8 (grudzień 1968) – PIERWSZY LOT NA KSIĘŻYC – misja wykroczyła poza orbitę okołoziemską i okrążyła księżyc.
  • misje Apollo 9 i 10 – obloty modułu księżycowego i próba generalna przed pierwszym lądowaniem na Księżycu
  • APOLLO 11 (20 lipca 1969 roku) – pierwsze lądowanie na księżycu i pierwszy człowiek na księżycu: Neil Armstrong, Edwin „Buzz” Aldrin i Michael Collins

Później na Księżycu lądowali jeszcze astronauci w misjach Apollo 12, 14, 15, 16 i 17 prowadząc zaawansowane badania powierzchni naszego satelity. Planowane były również misje Apollo 18, 19 i 20, ale w związku z cięciami budżetowymi nie doszły do skutku.

Misja Apollo – rakieta Saturn V

Podczas misji Apollo 8 raz pierwszy użyto wielostopniowej rakiety Saturn V, stworzonej przez Wernhera von Brauna. Niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu podczas II wojny światowej był współtwórcą pocisków balistycznych V-2.

Członek partii nazistowskiej, oficer SS, a po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego. Jego dzieło, Saturn V, to największa wybudowana przez człowieka rakieta. Pojazd miał 110,6 m wysokości i ważył 3038,5 tony. Do dziś rakiety projektowane przez NASA do dalszej eksploracji kosmosu opierają się na projekcie rakiety Saturn V

Mieczysław Bekker LRV apollo 15
Mieczysław Bekker | LRV na Srebrnym Globie (misja Apollo 15)

Program Apollo wygaszał od połowy lat 70. Od wtedy też nie wysyłano już statków kosmicznych. Profesor Mieczysław Bekker jest związany praktycznie z całą historią naszej obecności na powierzchni Księżyca.


Jeżeli zainteresowała Cię osoba Mieczysława Bekkera, najprawdopodobniej spodoba Ci się też historia amerykańskiego programu wahadłowców kosmicznych i promu Columbia: LINK

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór