honda civic x gen 10 generacji 2017 hatchback

Honda Civic X: VTEC TURBO już na stałe…

Honda Civic X gen. – w salonach od 2017 |

Dla wielu europejskich kierowców Civic jest synonimem słowa „Honda”. W przypadku modelu X generacji zespół projektantów dążył do całkowitego odmłodzenia charakteru auta. Realizacja celu wymagała zastosowania nowych rozwiązań w zakresie konstrukcji, aerodynamiki i projektu podwozia.

Bazując na 40-letniej historii Hondy, nowy Civic pozostaje wierny oryginalnemu projektowi „samochodu dla ludzi, samochodu dla świata”. Civic X generacji ma łączyć oryginalny design i sportową stylizację z dobrymi właściwościami jezdnymi. Zobaczcie co się kryje za tymi pięknymi hasłami:

honda civic x gen. 2017 hatchback 10 generacja
Honda Civic X gen. | Front

Nowa Honda Civic X gen. – nadwozie

Nadwozie Hondy Civic X-gen. jest szersze, dłuższe i niższe od Hondy Civic poprzedniej generacji. Nowy Civic X ma też krótsze zwisy i agresywny przedni pas nadwozia, w który wkomponowano wydatne nadkola oraz wyprofilowane wloty powietrza z przodu i z tyłu.

honda civic x gen. 2017 hatchback
Honda Civic | Bok

Nowa Honda Civic X gen. – prowadzenie

Nowa Honda Civic X została zaprojektowana od podstaw. Lekka, sztywna karoseria pozwoliła uzyskać niższy środek ciężkości. Nowe zawieszenie Civica X ma zapewniać angażujące wrażenia podczas jazdy.

Zbiornik paliwa Hondy Civic 10 generacji został przeniesiony, a podłoga auta jest umieszczona niżej niż w poprzednim modelu. W połączeniu ze zmianami w podwoziu i zawieszeniu pozwoliło to obniżyć środek ciężkości o 10 mm. Wprowadzone modyfikacje zaowocowały również obniżeniem pozycji za kierownicą – siedzisko fotela znajduje się o 35 mm niżej – co daje bardziej sportowe wrażenia podczas jazdy.

honda civic x gen. 2017 hatchback
Nowa Honda Civic | Tył

Nowa Honda Civic nowe silniki benzynowe VTEC TURBO

W nowej Hondzie Civic X debiutują dwa silniki benzynowe VTEC TURBO o pojemności 1.0 i 1.5 litra.

Nowy Civic X hatchback jest pierwszym modelem Hondy w Europie oferowanym z trzycylindrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym VTEC TURBO 1.0 litra oraz czterocylindrową, turbodoładowaną jednostką VTEC TURBO 1.5 litra.

Nowe konstrukcje VTEC TURBO mają oferować dynamiczną charakterystykę pracy Hondy Civic 10-tej generacji. Ich zaletą ma być również niskie zużycie paliwa i wysoka wydajność ekologiczna. Obie jednostki są dostępne z nową, sześciobiegową skrzynią manualną lub automatyczną przekładnią CVT.

honda civic x gen. 2017 hatchback
Nowa Honda Civic X 2017 | Tył / wydech

Nowa Honda Civic – 1.0 VTEC TURBO – dane techniczne

Trzycylindrowy, benzynowy silnik VTEC TURBO o pojemności 1 litra:

 • maksymalny moment obrotowy: 200 Nm przy 2 250 ob./min. (manual) / 180 Nm w przedziale od 1 700 do 4 500 obr./min (automat CVT).
 • moc maksymalna: 129 KM (95 kW) generowana przy 5 500 obr./min.

Nowa Honda Civic – 1.5 VTEC TURBO – dane techniczne

Większy, czterocylindrowy VTEC TURBO o pojemności 1.5 litra oferuje zauważalnie wyższe wartości mocy i momentu obrotowego, niż jednostka 1.8 litra VTEC stosowana w Civicu IX generacji.

Czterocylindrowy, benzynowy silnik VTEC TURBO o pojemności 1.5 litra:

 • moc maksymalna:
  182 KM (134 kW)
  przy 5 500 obr./min. (przy 6 000 obr./min. ze skrzynią CVT)
 • maksymalny moment obrotowy:
  240 Nm (w wersji z 6-biegowym manualem) w przedziale 1 900 – 5 000 obr./min.
  220 Nm (w wersji ze skrzynią CVT) w przedziale 1 700 – 5 500 obr./min.

Nowe silniki, VTEC Turbo 1.0, oraz VTEC TURBO 1.5 posiadają już bezpośredni wtrysk paliwa.

honda civic x gen. 2017 hatchback
Nowa Honda Civic | Wnętrze

Nowa Honda Civic X gen. – produkcja w Anglii

Nowy model, Honda Civic X hatchback, produkowana będzie WYŁĄCZNIE w fabryce Honda of the UK Manufacturing (HUM). Stąd będzie eksportowana na rynki globalne, w tym do Stanów Zjednoczonych.

W ramach przygotowań do produkcji tego modelu, Honda zainwestowała ponad 200 milionów funtów w modernizację europejskiego obiektu produkcyjnego. Inwestycja jest częścią długoterminowego planu Hondy dotyczącego globalnej sieci produkcyjnej.

honda civic x gen. 2017 hatchbackZakład HUM wyprodukował pierwszy silnik w 1989, a pierwszy samochód zjechał z linii produkcyjnej w 1992 roku. Obecnie w fabryce znajdują się dwa zakłady produkujące samochody oraz jeden oddział przeznaczony do produkcji silników. Na terenie obiektu znajdują się również stanowiska do testów statycznych i dynamicznych oraz jednostki administracyjne i nabywcze. Oprócz tego, HUM dysponuje własnym torem testowym.

Honda Civic X gen. 2017 – pełna sesja zdjęciowa:

This slideshow requires JavaScript.

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór