honda civic turbo type r opinie yuasa itcc

Już wiadomo jak radzi sobie nowa HONDA CIVIC TYPE R!

To czy samochód sportowy spełnia pokładane w nim nadzieje weryfikuje czas i konkurencja. Przyglądaliśmy się uważnie nowej Hondzie Civic Type R i powoli przyszedł czas na wnioski:

W sezonie 2016 Type R wywalczyła cztery tytuły mistrzowskie w różnych seriach wyścigowych.

Opinie o samochodzie sportowym wyrabia się oceniając jak sprawnie radzi sobie z trudami sezonu wyścigowego. Przyjrzyjmy się jak ten rok wyglądał z perspektywy kierowców Hondy Civic Type R.

tekst: Mor, foto: Honda

honda civic turbo type r opinie k. richard racing

Honda Civic Type R opinie: zwycięstwo 1 i 2

Hondy Civic Type R TCR zbudowane przez team JAS Motorsport były wykorzystywane przez kilka prywatnych teamów wyścigowych na całym świecie. Efekt? Auta zdobyły dwa mistrzowskie tytuły:

  1. Kierowca Josh Files z Wielkiej Brytanii wywalczył wraz z zespołem Target Competition koronę w serii ADAC TCR Germany, zorganizowanej na torze Hockenheim.
  2. Z kolei Kris Richard i jego Honda Civic Type R w barwach zespołu Rikli Motorsport zwyciężyli w europejskim pucharze samochodów turystycznych FIA European Touring Car Cup. Szwajcar wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej po tym, jak w ostatnim wyścigu na torze Imola dwukrotnie finiszował na drugiej pozycji.

honda civic turbo type r opinie r colciago racing

Honda Civic Type R opinie: zwycięstwo 3

Trzecie zwycięstwo w sezonie 2016 dał Civic’owi Type R kierowca Gordon Shedden, który wygrał zawody Dunlop MSA British Touring Car Championship. Jechał autem w specyfikacji NGTC, zbudowanym i wystawionym przez Team Dynamics.

Honda Civic Type R opinie: zwycięstwo 4

Czwarta seria wyścigowa, w której dominowała wyścigówka z Japonii, to TCR Italy. Tutaj zwycięstwo odniósł Roberto Colciago z zespołem AGS.

Sukces Colciago, Richarda, Sheddena i Filesa oznacza, że Hondy Civic Type R zwyciężyły w czterech najważniejszych seriach samochodów turystycznych organizowanych w 2016 roku.

Jako zwieńczenie całego sezonu, w ubiegły weekend, na koncie Civica Type R pojawiły się jeszcze dwa ważne zwycięstwa. Roberto Colciago (Target Competition) i Kevin Gleason (West Coast Racing) wygrali w międzynarodowej serii TCR International Series na torze Sepang w Malezji.

W najbliższych tygodniach jest jeszcze szansa na zwycięstwo w serii TCR Benelux. W serii prowadzi Stephane Lemeret za kierownicą Hondy Civic Type R teamu Boutsen Ginion Racing.honda civic turbo type r opinie adac racing

Honda Civic Type R opinie: jest dobrze!

Kiedy jeździłem testowym Type R’em wiedziałem, że to auto ma potencjał, żeby naprawdę zamieszać na torach całego świata. Mija rok i wyniki mówią same za siebie – pierwszy Type R Turbo wygrywa wszystko i wszędzie. Już za rok pojawi się nowy model i nie zostaje nic innego jak mieć nadzieję, że Honda nie zepsuje sprawdzonego patentu na naprawdę szybkiego hatchbacka.

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór