Brabham BT62 – 4 rzeczy jakie musicie wiedzieć o tej torowej zabawce

Brabham BT62
Brabham BT62

Brabham Automotive – australisjka firma założona przez legendę F1 Jacka Barbhama wypuszcza właśnie na rynek nowe dziecko. Jest szybki, wygląda agresywnie i nie posiada homologacji drogowej. Zaczyna się obiecująco.

tekst: Mateusz Malec  foto: carmagazine.co.uk

Brabham BT62 | Moc pochodzi z wolnossącej V8

W czasach kiedy wszyscy starają się zmniejszać pojemność i dołożyć jeszcze więcej elektrycznych silników, takie auta jak BT62 oraz Apollo IE są spełnieniem marzeń każdego maniaka motoryzacji. Pod maską BT62 znajdziemy wolnossące V8 o pojemności 5.4 litra. Przekłada się to na 700 KM przy 7400 obr/min oraz niespełna 670 Nm przy 6200 obr/min. Cyfry te zasługują na szacunek, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego masę.

Brabham BT62 | Auto jest super lekkie

Waży dokładnie 972 kg! Dzięki temu stosunek mocy do masy wynosi 720 KM/tonę i jest porównywalny do Bugatti Chirona. Cała moc trafia na tylne koła za pomocą 6-stopniowej sekwencyjnej skrzyni Holinger.

Brabham BT62
Brabham BT62

Brabham BT62 | Tylko skrzydła i opony

Szybka jazda po prostej? Żaden problem. W jeździe po zakrętach pomogą natomiast super lepkie opony Michelin i aerodynamika. Docisk jaki udało się osiągnąć to niewyobrażalne 1200 kg. Nie wiadomo przy jakiej prędkości udało się to osiągnąć, ale skrzydło McLarena Senna przy prędkości 250 km/h wygenerowało 800 kg. Kiedy przychodzi czas na zwolnienie, pracę wykonują ceramiczne tarcze i 6-tłoczkowe zaciski z przodu i z tyłu.

Brabham BT62 | Pewnie nie będzie Cię na niego stać…

Jeśli po przeczytaniu tego artkułu ktoś zaczął sprawdzać stan konta, to mam złą wiadomość. Barbham BT62 kosztuje milion funtów. Należy doliczyć do tego podatki oraz ewentualne wyposażenie dodatkowe. Ponadto auto będzie limitowane i zostanie zbudowanych tylko liczbie 70 sztuk.

Barbham BT62
Barbham BT62