Wszystkie 28 zawodniczek, które przeszły do ostatniego etapu kwalifikacji W Series. fot. W Series

Kobiety w motorsporcie | Mamy bardzo szybkie dziewczyny!

Kobiety w motorsporcie |

Dwie Polki przeszły kolejny etap eliminacji do W Series, to znaczy specjalnej serii wyścigowej tylko dla kobiet. Gosia Rdest i Natalia Kowalska dołączyły do grona 28 zawodniczek z całego świata. W polskim wyścigowym światku „kierowczyń” jest zdecydowanie więcej. Z okazji Dnia Kobiet przypominamy sylwetki tych najbardziej znanych.

Fot. internet

Kobiety w motorsporcie | Gosia Rdest – wyścigi samochodowe

W 2011 roku została mistrzynią Polski w kartingu i dołączyła do kadry narodowej. Dwa lata później Komisja Kobiet w Motosporcie pod FIA wyróżniła Gosię jako jedną z 12 najlepszych kobiet-kierowców na świecie. Otrzymała także nagrodę za największą ilość udanych wyprzedzeń w brytyjskiej Formule 4. W 2017 roku zdobyła 3. miejsce w wyścigu 24-godzinnym w Dubaju Hankook 24H Dubai w klasie TCR International Series. Poza tym ścigała się w Volkswagen Golf Cup czy Mistrzostwach Europy GT4. W wyniku swoich doświadczeń została wybrana na mentorkę w programie „Girls On Track”.

Gosia Rdest urodziła się w Żyrardowie. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie Gosia zakwalifikowała się do ostatniej części eliminacji do W Series. Ostateczny sprawdzian pod koniec marca! Nasz wywiad z Gosią Rdest możecie przeczytać tutaj.

Kobiety w motorsporcie | Gosia Rdest
Kobiety w motorsporcie | fot. W Series na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Natalia Kowalska – wyścigi samochodowe

W 2010 roku została pierwszą zawodniczką, która ścigała się w wyścigach samochodów otwartych. Dołączyła wtedy do Formuły Renault 2000. Podobnie jak poprzedniczka, przygodę z jeżdżeniem zaczynała od kartingu. Natalia startowała między innymi w serii Star Mazda, a także w Formule 2. W tej ostatniej udało się wywalczyć 3 punkty, w wyniku czego zajęła 9. miejsce w klasyfikacji. Z powodu kontuzji musiała wycofać się na jakiś czas z wyścigów.

Urodzona w Koszalinie. Studiowała na anglojęzycznym wydziale BBA Management na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Obecnie Natalia, podobnie jak Gosia Rdest, zakwalifikowała się do ostatniej części eliminacji do W Series. Ostateczny sprawdzian pod koniec marca!

Natalia Kowalska
Kobiety w motorsporcie | fot. W Series na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Natalia Lelek – karting

Do niedawna jeździła jedynie amatorsko. Pochodzi z Nosówki w okolicach Rzeszowa. Finalistka programu „Girls On Track”. W marcu 2019 r. będzie reprezentować Polskę na europejskim finale programu w Le Mans.

Natalia Lelek
fot. Natalia Lelek na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Joanna Piwowarek – karting

Jeździ od 5 lat. Trenuje ciężko, bo aż 4 razy w tygodniu. Pochodzi z Piaseczna pod Warszawą. Tym sposobem została finalistką programu „Girls On Track”. W marcu 2019 r. będzie reprezentować Polskę na europejskim finale programu w Le Mans.

Joanna Piwowarek
fot. Joanna Piwowarek na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Michalina Sabaj – karting

Kierowca kartingowy od 8 lat. Na co dzień ściga się z licencją ROK Cup. Urodzona w Krakowie. W efekcie została finalistką programu „Girls On Track”. W marcu 2019 r. będzie reprezentować Polskę na europejskim finale programu w Le Mans.

Michalina Sabaj
fot. Michalina Sabaj na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Małgorzata Serbin – wyścigi samochodowe

Legenda wyścigów lat 90. W ciągu swojej kariery wywalczyła 7 tytułów w Mistrzostwach Polski. Zaczęła jednak od przygotowywania kanapek i podawania narzędzi. Zawsze jeździła w biżuterii, którą uważała za swój amulet. Obecnie Małgorzata jest mentorką w programie Girls On Track.

Małgorzata Serbin
fot. serbin-racing.com

Kobiety w motorsporcie | Karolina Pilarczyk – drift

Dwukrotna Mistrzyni Europy, startowała także w Stanach Zjednoczonych czy w Japonii. Karolina i jej różowy Chevrolet Camaro wyróżniają się na tle innych. Na swoim koncie posiada wiele licencji drifterskich, między innymi amerykańską Formula Drift PRO 2.

Studiowała zarządzanie i informatykę. Jako pierwsza drifterka znalazła się na okładce Playboya. Ostatnio zagrała w filmie „Diablo. Wyścig o wszystko”. Wcieliła się w nim w rolę kobiety niezależnej, kochającej prędkość.

Naszą rozmowę z Karoliną Pilarczyk przeczytasz tutaj.

Kobiety w motorsporcie | Karolina Pilarczyk
fot. karolinapilarczyk.pl

Kobiety w motorsporcie | Klaudia Podkalicka – wyścigi samochodowe

Karierę rozpoczęła w wieku 13 lat, startując w konkursach jazdy zręcznościowej. Już dwa lata później była pilotem i kierowcą rajdowym. W 2002 roku zdobyła po raz pierwszy Mistrzostwo Województwa Zachodniopomorskiego. Cztery lata później Klaudię uhonorowano tytułem najszybszej kobiety w Pucharze KIA LOTOS RACE. Wspólnie z Kamilem Raczkowskim i Darkiem Nowickim zdobyła wicemistrzostwo Niemiec w wyścigach długodystansowych.

Urodzona w Szczecinie. Prywatnie córka Mariusza Podkalickiego, trzykrotnego Mistrza Polski w wyścigach samochodowym. Wspólnie z ojcem prowadzi Akademię Bezpiecznej Jazdy.

Klaudia Podkalicka
fot. Klaudia Podkalicka na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Karolina Lampel-Czapka – wyścigi samochodowe

Karierę rozpoczynała w kartingu, a następnie przeniosła się do samochodów. Startowała między innymi w Pucharze Alfa Romeo czy Pucharze Hondy Civic. Pięciokrotnie w różnych kategoriach sięgnęła po tytuł Mistrza Polski. Jako jedyna kobieta, w 2012 roku Karolina została powołana do kadry narodowej sportów motorowych tuż obok Roberta Kubicy czy Krzysztofa Hołowczyca.

Urodzona w Cieszynie. Ulubiony tor Karoliny to Nurburgring – Nordschleife oraz Automotodrom Brno. Za wzór sportowca ponad wszystko uważa Michaela Schumachera.

Karolina Lampel-Czapka
fot. karolinaautosport.pl

Kobiety w motorsporcie | Martyna Wojciechowska – rajdy

Bardziej znana jako dziennikarka, jednak od końca lat 90. Martyna związana była z samochodami. W 2002 roku wraz z Jarosławem Kazberukiem, wzięła udział w rajdzie Sahara-Dakar. Co ważniejsze, była jedyną Polką, która ukończyła Rajd Dakar! Rok później przejechała także rajd Transsyberia liczący prawie 14 tysięcy kilometrów. Razem z Andrzejem Derengowskim zajęli 2. miejsce w klasyfikacji.

Urodzona w Warszawie. Z wykształcenia Martyna jest ekonomistką, jednak poświęciła się w pełni dziennikarstwu oraz działalności charytatywnej. Miłośnicy motoryzacji z pewnością kojarzą ją z programem Automaniak, którego pierwszy scenariusz napisała samodzielnie na starej maszynie do pisania swojego ojca.

Kobiety w motorsporcie | Martyna Wojciechowska
fot. Martyna Wojciechowska na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Ola Fijał – drift

Od 2011 regularnie pojawia się na zawodach driftingowych. Należy do STW DRIFT TEAM. Od 4 lat bierze udział w zawodach w klasie Challenge w Driftingowych Mistrzostwach Polski. W dodatku lubi podróżować.

Startowała także w KJS na WinterCup Królewski, w którym na zakończenie zajęła 2. miejsce w klasyfikacji kobiet. W międzyczasie swoją pasją dzieli się na youtubowym kanale.

Ola Fijał
fot. Ola Fijał na Instagramie

Kobiety w motorsporcie | Dominika Orlik – motocross

Zawodniczka Automobilklubu Gorzowskiego. Jej największą pasją jest motocross, mimo tego karierę rozpoczynała od Enduro. Startuje ze swoim szczęśliwym numerem „333”. Osiągnięcia Dominiki to 2. miejsce w polskim Enduro Cup oraz 3. w polskim PitBike Supermoto Cup.

Kobiety w motorsporcie | Dominika Orlik
fot. Dominika Orlik na Instagramie

Od 2014 roku przy Polskim Związku Motorowym działa Zespół do spraw Kobiet. Do jego zadań należy po pierwsze wspieranie udziału pań w motoryzacji, a po drugie ogólne propagowanie wyścigów jako sportu także dla płci pięknej. Projekt możecie śledzić na przykład na Facebooku.