Lodz Solar Team na MŚ w Australii!

Eagle Two Lodz Solar Team

Polacy w mistrzowskim gronie. Wszystko za sprawą teamu Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej, który reprezentował nasz kraj w wyścigu samochodów elektrycznych zasilanych energią słoneczną.

Tekst: Kacper Majdan, foto: Lodz Solar Team

Geneza

Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej. Od pięciu lat pracują oni nad pojazdami o napędzie pochodzącym z energii słonecznej. Gdy polscy studenci w 2015 prezentowali swój pojazd Eagle One, zdobyli najwyższe miejsce wśród debiutantów na prestiżowej imprezie Bridgestone World Solar Challenge w Australii. Następnie wystartowali w wyścigu przez Południową Afrykę.

Rok 2019 to udoskonalanie drugiego projektu – Eagle Two. Pojazd poprawiono pod kątem mechaniki i estetyki. Eagle Two obecnie dysponuje dwoma silnikami o mocy 10 kW. Dzięki konstrukcji i baterii o pojemności 60 kWh, może przejechać rekordowe 2 400 km na jednym ładowaniu.

Mistrzostwa Świata w Australii 2019

13 Października odbyła się kolejna impreza, na której wystartowały 43 załogi. Pojazdy były podzielone na 3 kategorie – Challenger (klasa wyścigowa, w której liczy się czas przejazdu trasy z Darwin do Adelaide), Cruiser (klasa pojazdów miejskich, w której należy przewieźć jak najwięcej osób na jak najdłuższym dystansie) oraz Adventure (otwarta dla wszystkich pojazdów zasilanych energią słoneczną).

Kilkanaście godzin przed rozpoczęciem wyścigu przez Antypody w Eagle Two uszkodzeniu uległ falownik. Zespół został zmuszony do podjęcia próby szybkiej naprawy, jednak usterka okazała się na tyle poważna, że naprawa była niemożliwa w wyznaczonym przez organizatorów czasie.

Niestety ze względu na usterkę polski team nie mógł brać udziału w punktowanym przejeździe. Żeby – mimo wszystko – dobrze wykorzystać pobyt w Australii, Lodz Solar Team wymagany dystans przejechał z innymi zespołami.

Ostatnim etapem zmagań były testy praktyczności maszyn (sprawność manewrowania, komfort kierowcy, wyposażenie, estetyka wnętrza). Tutaj, pomimo problemów, drużyna z Łodzi mógła wziąć udział i ostatecznie zajęła 2 miejsce. 

Koordynator projektu, Piotr Krawiranda:

Zespół już planuje pracę nad nowym samochodem solarnym by ponownie odnieść zwycięstwo. W nadchodzącym roku będziemy chcieli powtórzyć sukces z zeszłego roku z zawodów z Belgii, a za dwa lata będziemy walczyć o podium na Mistrzostwach Świata w Australii. Medal jest zdecydowanie w naszym zasięgu.

Podczas mistrzostw, głos zabrał przedstawiciel Tesli. Stwierdził on, że samochód łódzkich studentów jest najbardziej stylowym samochodem startującym w wyścigu.

Przypomnijmy, że zespół na swoim koncie ma również występy na Bridgestone World Solar Challenge, Sasol Solar Challenge czy iLumen European Solar Challenge.

Eagle Two Lodz Solar Team