Bentley Mulsanne historia

Bentley Mulsanne – historia oczami twórców ikony

Nie od dziś wiadomo, że bieżący rok stoi pod znakiem zakończenia produkcji jednego z najbardziej luksusowych aut – Bentleya Mulsanne. Spójrzmy na to auto z perspektywy jego twórców.
Nie od dziś wiadomo, że bieżący rok stoi pod znakiem zakończenia produkcji jednego z najbardziej luksusowych aut – Bentleya Mulsanne. Spójrzmy na to auto z perspektywy jego twórców.

Bentley Mulsanne historia

W tym roku Bentley Mulsanne dokona swojego żywota. Trochę ze względu na nowego Flying Spur, trochę ze względu na zmieniający się rynek. Jest to smutna wiadomość, szczególnie że to właśnie Mulsanne pod swoją majestatyczną maską woził najdłużej produkowany silnik w historii. V8 o pojemności 6.75 litra swoje życie rozpoczęło w 1959 roku – 61 lat historii najważniejszego elementu samochodu, który zejdzie ze sceny razem ze swoim nosicielem to dumna liczba. Duma to też dobre słowo, by opisać całokształt tego samochodu, szczególnie gdy podejmują się tego osoby, odpowiedzialne za jego stworzenie.

Crispin Marshfield – Projektant

Dla mnie Mulsanne zawsze będzie projektem, z którego jestem najbardziej dumny. To ostatni Bentley wykorzystujący własną platformę dla auta z tylnym napędem, jak i silnik V8 o pojemności 6.75 litra. To bez wątpienia koniec pewnej ery.

Bentley Mulsanne Crispin Marshfield
Crispin Marshfield

Peter Guest – Inżynier | Bentley Mulsanne historia

Z całkowicie nową strukturą nadwozia, elektroniką wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz swoim silnikiem, Mulsanne był ekstremalnie ambitnym projektem.

Bentley Mulsanne historia Peter Guest
Peter Guest

Ian Johnson – Nadwozia

Spędziłem ponad osiem lat mojej kariery przy nadwoziach dla klientów z całego świata. Z dumą mogę przyznać, że byłem częścią zespołu pracującego nad flagowym modelem przez wiele lat. To koniec pewnej ery, ale jestem pewien, że nie zostanie to zapomniane. To coś, o czym zawsze będę opowiadał.

Bentley Mulsanne historia
Ian Johnson

Rob Thomson – Lakiernia

To mój 40 rok w Bentleyu, to duma od początku do końca być częścią historii modelu Mulsanne.

Bentley Mulsanne Rob Thompson
Rob Thompson

John Fisher – Elementy drewniane | Bentley Mulsanne historia

Mulsanne to Bentley, z którym wytworzyła mi się bardzo osobista więź.

John Fisher Bentley
John Fisher

Tim Seipel – Silnik

Jestem bardzo dumny, że miałem duży wkład w zdefiniowanie Mulsanne. To pierwszy, całkowicie nowy samochód, z którym miałem okazje pracować po dołączeniu do Bentleya w 2005 roku. Pożegnanie z silnikiem 6.75 jest szczególnie wzruszające. Wkładaliśmy serce i duszę Bentleya do każdego z ośmiu cylindrów.

Tim Seipel Mulsanne historia
Tim Seipel

Donna MorreyNadzór

Nie mam wątpliwości, że Bentley osiągnął najwyższy stopień luksusu w każdym wyprodukowanym Mulsanne.

Donna Morrey
Donna Morrey

Hans Holzgartner – Marketing

Mulsanne to najbardziej satysfakcjonujący projekt w moim życiu zawodowym. Kiedy masz do czynienia z samochodem znajdującym się na szczycie motoryzacyjnego świata, zaczyna on przenosić się w świat sztuki. To już nie jest tylko samochód.

Hans Holzgartner
Hans Holzgartner

Te przepełnione romantyzmem wypowiedzi odsłaniają pewien skrawek rzeczywistości, że z wyjątkowym autem ludzie mogą nawiązywać wyjątkowe relacje. Fakt, że dzieje się to już na etapie produkcji można porównać do więzi pomiędzy artystą i dziełem – ciężko inaczej wytłumaczyć 400 godzin poświęcenia, potrzebnych na stworzenie tylko jednego samochodu.

Zaobserwuj nas na Twitterze i Instagramie!