WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU Na co uważać?!

vw arteon premiera ceny wypozyczenie samochodu na co uważać

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | Każdego roku pojawia się co raz więcej atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu. Większość z nich wymaga od nas mobilności. Samochód? Owszem, to wygodna opcja, nawet w miejscach w które dolatujemy samolotem.

tekst: inf. prasowa / foto: internet

Jedna z najprężniej rozwijających się porównywarek cen ofert wynajmu samochodów – HAPPYCAR.pl podpowie Wam jak korzystnie wynająć samochód i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 1. Zarezerwuj sobie czas

Proces rezerwacji samochodu nie jest skomplikowany, niestety nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę, iż wybór konkretnego dnia i godziny na odbiór i zwrot samochodu jest wiążący. Co to oznacza? Jeżeli nasz samolot ląduje o godzinie 13:00, warto zarezerwować sobie ok. 30 – 45 minut na odbiór bagażu i dojście do wypożyczalni. Jeżeli zjawimy się później, niż w określonym przez nas czasie, może czekać na nas niemiła niespodzianka w postaci braku samochodu lub dodatkowej opłaty za spóźnienie. Wynajem samochodu nie działa jak doba hotelowa, samochód nie będzie czekał na nas przez kilka godzin, w szczególności nie w turystycznych lokalizacjach.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 2. Ubezpieczenia

Samochód można zarezerwować bezpośrednio na stronie wypożyczalni lub pośrednika. To, gdzie rezerwujemy pojazd ma ogromne znaczenie z punktu widzenia form ubezpieczeń. Podstawowe ubezpieczenie AC
„z udziałem własnym” oznacza, że odpowiadamy do kwoty ustalonej przez wypożyczalnię za wszelkie szkody i kradzież samochodu, niezależnie od tego czy szkoda powstała z naszej winy, czy też nie. Warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie, pytanie tylko – jak one działa?
Ubezpieczenie „bez udziału własnego” proponowane przez pośrednika w większości przypadków działa na zasadzie refundacji poniesionych w wyniku wypadku/szkody/kradzieży kosztów i wymaga złożenia depozytu lokalnie. Posiadając ubezpieczenie pośrednika jesteśmy chronieni, tak więc nie jest wskazane dokupienie podobnej usługi lokalnie. Uwaga! Przed podpisaniem umowy, w szczególności za granicą, gdzie kontrakty sporządzane są w języku lokalnym, sprawdź czy wypożyczalnia nie próbuje sprzedać swojego ubezpieczenia.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? |

Ford Focus STJak już wspomniane wyżej, wykupione u pośrednika ubezpieczenie „bez udziału własnego” nie zwalnia z blokady depozytu na karcie kredytowej. Oznacza to, że jeżeli nie mamy wymaganych środków na karcie, wypożyczalnia może odmówić nam wydania samochodu, a opłacona już podczas rezerwacji kwota przepadnie. Dlaczego? Bo informacja o depozycie zawarta jest w warunkach najmu.
Alternatywą dla ubezpieczenia od pośrednika jest wykupienie podobnej usługi w wypożyczalni. Ubezpieczenie lokalne jest zazwyczaj droższe, ale w przypadku kolizji ma automatyczne zastosowanie, co oznacza, że nie musimy przechodzić przez cały proces likwidacji szkody. W przypadku takiego ubezpieczenia depozyt jest dużo niższy.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 3. Dodatki

Wypożyczalnie samochodowe umożliwiają wykupienie dodatkowych opcji/produktów. Jeżeli zarezerowaliśmy któreś z dodatków na stronie pośrednika, opłata za nie nastąpi na miejscu w lokalnej walucie. Cennik usług znajduje się w warunkach najmu, natomiast lokalna wypożyczalnia ma prawo zmienić obowiązujące ceny w każdej chwili. Jeżeli więc mamy możliwość przetransportowania siedziska dla dziecka lub nawigację, warto to rozważyć i tym samym zaoszczędzić!

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 4. Ostrożnie z elektronicznym poborem opłat – Electronic Tolls

Electronic Tolls to system poboru opłat za przejazdy płatnymi autostradami, korzystanie z parkingów itd. Owy system można wykupić przy odbiorze samochodu (jeżeli jest w ofercie wypożyczalni) i uregulować wszelkie powstałe opłaty po zwrocie pojazdu. Uwaga! W Stanach Zjednoczonych większość pojazdów posiada wbudowany system poboru opłat, dlatego też warto upewnić się czy dane urządzenie znajduje się w samochodzie, aby nie być zaskoczonym dodatkowym obciążeniem karty nawet kilka tygodni po zwrocie samochodu.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 5. Opłaty administracyjne i podatki

Opłaty administracyjne mają zastosowanie w wielu sytuacjach: zwrot lub odbiór poza godzinami pracy wypożyczalni czy też opłata lotniskowa (najczęściej już wliczona w cenę samochodu, ale nie zawsze!). W przypadku otrzymania mandatu, oprócz jego opłacenia, będziemy obciążeni przez lokalną wypożyczalnię opłatą administracyjną i nie podlega to negocjacjom. Opłata administracyjna pojawi się również, kiedy nie wybierzemy najlepszej opcji tankowania i wypożyczalnia zatankuje za nas samochód.
Podatki doliczane są do wszelkich dodatkowych usług wykupionych na miejscu.Mercedes Citan opinie / test | Silniki, dane techniczne, spalanie photo sessionWYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 6. Tankowanie i limit kilometrów

Coraz częściej wypożyczalnie oferują nielimitowane kilometry i najlepszą regulację tankowania (pełny bak-pełny bak), jednakże nie jest to pewnik! Na stronie HAPPYCAR istnieje możliwość wybrania opcji, które nas najbardziej interesują, np. najlepsza regulacja tankowania. Dzięki temu wyświetlą się nam wyłącznie korzystne oferty bez dodatkowych kosztów. Uwaga! Przy wyborze najlepszej regulacji tankowania nie zapomnij zatankować samochód do pełna przed jego zwrotem – w innym przypadku zostanie naliczona dodatkowa opłata. Dla pewności zachowaj rachunek z ostatniego tankowania.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 7. Klasa samochodu

Większość wypożyczalni oraz pośredników nie gwarantuje konkretnej marki samochodu, a jego klasę. Jeżeli samochód, który zarezerwowaliśmy jest np. klasy niższej to powinniśmy ubiegać się o zwrot różnicy za tzw. downgrade. Jeżeli jednak wypożyczalnia danego dnia nie posiada zamówionej przez nas klasy kompaktowej i zaproponuje nam klasę średnią, należy upewnić się czy wynajem odbędzie się na tych samych warunkach. Cena powinna pozostać bez zmian. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli wypożyczalnia naliczy dodatkową opłatę za tzw. upgrade, pod którą się podpiszemy, będzie nam bardzo trudnio udowodnić naszą rację i odzyskać zwrot.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać? | 8. Depozyt i karta kredytowa

Upewnij się, że posiadasz regularną kartę kredytową (nie debetową, ani pre-paid). Chcąc wynająć samochód, każdy klient potrzebuje ową kartę wystawioną na swoje imię i nazwisko. Uwaga! Karta współmałżonka czy też innej osoby, która z nami podróżuje nie zostanie zaakceptowana. Upewnij się, że na karcie znajdują się środki do blokady depozytu. Suma depozytu powinna być uwzględniona w warunkach najmu i jest ona wiążąca. W większości przypadków na depozyt składa się nie tylko suma udziału własnego ale i kaucja za paliwo (ok. 80 – 120EUR) oraz lokalne podatki.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się ze swoim pośrednikiem lub zapoznać się z lokalnymi warunkami najmu. W ten sposób unikniemy „niemiłych” niespodzianek, na które nie byliśmy przygotowani, a były opisane w warunkach. Każda wypożyczalnia ma inne zasady, dlatego też nie powinniśmy bazować na warunkach wypożyczalni, z usług której korzystaliśmy w przeszłości.

Artykuł powstał przy współpracy z porównywarką cen wypożyczalni samochodów:

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać
WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU na co uważać?