Debiut Michaela Schumachera w F1: 25 lat minęło

Debiut Michaela Schumachera |

Dokładnie ćwierć wieku temu, 25 sierpnia 1991 roku zadebiutował późniejszy siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1. Jego występ w wyścigu o Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps był jednak krótki jak pindol Lewisa Hamiltona  – zakończył się już na pierwszym okrążeniu.

Tekst: Mateusz Cieślak, foto: internet, źródło: PR, Autokult

Debiut Miachaela Schumachera w ekipie Jordana był prawdopodobnie największym kłamstwem w jego karierze. Podczas testów przed Grand Prix Belgii Schumi zaimponował włodarzom ekipy Jordana, przy czym Willi Weber, menadżer kierowcy zapewniał ich, że kierowca doskonale zna tor Spa-Francorchamps i czuje się na nim jak w domu.

Debiut Michaela Schumachera w F1 – zaczęło się od kłamstwa

W rzeczywistości Schumacher nigdy na tym torze nie był, a nauczył się go tuż przed startem objeżdżając go składanym rowerem.

Debiut Michaela Schumachera
Debiut Michaela Schumachera

To jednak wystarczyło żeby zakwalifikować się do wyścigu na siódmym miejscu, najwyższym w sezonie 1991 dla ekipy Jordana. Niestety już na pierwszym okrążeniu wyścigu doszło do awarii sprzęgła i Schumacher musiał wycofać się z dalszej rywalizacji.

Debiut Michaela Schumachera Michael Schumacher (GER) Benetton B194 is catapulted into the air after colliding with Damon Hill (GBR) Williams FW16. As both drivers retired Schumacher was controversially crowned World Champion. Australian Grand Prix, Adelaide, 14 November 1994.
Debiut Michaela Schumachera

Debiut Michaela Schumachera w F1 – pierwsze zwycięstwo w F1

Rok później, 30 sierpnia 1992 roku, na tym samym torze Niemiec odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze. Również na torze Spa w sezonie 1998 doszło do pamiętnej sytuacji, kiedy po kontakcie z bolidem Davida Coulthalda Schumacher urwał koło. Po zjeździe do boksów rzucił się wściekły na Brytyjczyka. Niestety zatrzymali go inżynierowie Ferrari.

Debiut Michaela Schumachera w F1 – 91 zwycięstw w GP F1

Schumacher nadal jest rekordzistą w liczbie zwycięstw w wyścigach F1. Triumfował 91 razy w latach 1992-2012. Drugi w klasyfikacji jest Alain Prost 51 razy (1980-1993), a trzeci Lewis Hamilton z 49 wygranymi na koncie.

Debiut Michaela Schumachera
Debiut Michaela Schumachera

Debiut Michaela Schumachera w F1 – wypadek na nartach

Niestety 29 grudnia 2013 roku w okolicach Meribel w Alpach Schumacher uległ fatalnemu wypadkowi narciarskiemu. Uderzył głową w skałę i – choć miał założony kask – doznał poważnego urazu mózgu. Jak wykazało dochodzenie miejscowej prokuratury, nie jechał zbyt szybko, ale znajdował się poza wytyczoną trasą. Wciąż przechodzi rehabilitację w swoim domu w Gland, w szwajcarskim kantonie Vaud w pobliżu Nyonu nad Jeziorem Genewskim. Jednak rokowania lekarzy nie są dobre, kierowca jest w stanie wegetatywnym, pomimo wielu prób nie udało się go wybudzić ze śpiączki.

Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór