Oddamy prywatność za zniżki OC? Ubezpieczyciele wiedzą o nas coraz więcej | Podcast

williams f1 podcast

Ostrożni kierowcy dostaną zniżki OC, natomiast ci mniej uważni mogą o nich zapomnieć. Nie chodzi już tylko o kwestię liczby wypadków i stłuczek, ale o śledzenie naszego auta!

Właściciele samochodów, w których zainstalowane zostanie specjalne, badające styl jazdy oprogramowanie, mogą przy zakupie liczyć na zniżki OC sięgające 30%. Opcja ta wchodzi już do oferty niektórych z ubezpieczycieli, chociaż jak na razie jest tylko programem pilotażowym.

Autor: Klaudia Kowalczyk

Historia dzieje się na naszych oczach, bo jeszcze 20 lat temu luksusem w aucie była klimatyzacja i elektrycznie opuszczane szyby. Dziś na porządku dziennym korzystamy z dobrodziejstw komputerów pokładowych, a także nie dziwi nas próba przejęcia kierownicy przez sztuczną inteligencję. W takim razie, dlaczego ubezpieczyciele nie mieliby wykorzystać najnowszej technologii do ochrony swoich pieniędzy? Opłacałoby się to także klientom ze względu na większe zniżki OC. Jak wynika z badania IPSOS z 2016 roku, 55 procent z nas zgadza się na udostępnienie firmie ubezpieczeniowej danych o stylu jazdy, jeśli dzięki temu możemy zaoszczędzić.

Zniżki OC – podcast

Kliknij poniżej, aby posłuchać więcej o tym rozwiązaniu.

Nie wszyscy ubezpieczyciele jak do tej pory skorzystali z możliwości śledzenia swoich klientów. Ci, którzy uruchomili taką opcję badają styl jazdy kierowcy poprzez instalację aplikacji nawigującej w jego samochodzie. W ten sposób profilują daną osobę pod kątem bezpieczeństwa, płynności jazdy czy średniego dystansu, jaki pokonuje każdego dnia. Jeśli kierowca jest „bezpieczny” z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej, dostanie zniżki OC.

Na polski rynek ubezpieczeniowy rozwiązania telematyczne wchodzą dość nieśmiało. Mogą z nich obecnie korzystać klienci dwóch zakładów ubezpieczeń Ergo Hestii i LINK4.
_______

Podobał Ci się nasz podcast? Poprzedni odcinek możesz znaleźć tutaj.