Jak prowadzić auto zimą
Jak prowadzić auto zimą? Poradnik w 8 krokach

Jak prowadzić auto zimą?

Mamy prawdziwą zimę! O tej porze roku warunki drogowe mogą się szybko zmieniać, a jazda po śliskich nawierzchniach dla nikogo nie jest przyjemnością. Jak jeździć bezpiecznie i unikać wpadek, które mogą nas kosztować sporo nerwów i nie tylko?
Mamy prawdziwą zimę! O tej porze roku warunki drogowe mogą się szybko zmieniać, a jazda po śliskich nawierzchniach dla nikogo nie jest przyjemnością. Jak jeździć bezpiecznie i unikać wpadek, które mogą nas kosztować sporo nerwów i nie tylko?

Krok 1: Oczyść samochód ze śniegu i lodu

Jak prowadzić auto zimą? Zanim wyruszysz, zmieć śnieg z auta. To bardzo ważny krok w kierunku bezpiecznej jazdy. Śnieg na szybach i lusterkach zasłania widoczność, co może doprowadzić do wypadku. Dlatego, zanim wyruszysz, użyj szczotki i zetrzyj cały śnieg z szyb, lusterek, maski, bagażnika i dachu. Koniecznie pamiętaj o dachu! Gdy podczas jazdy zahamujesz śnieg, który tu zalega, zsunie się na przednią szybę, zasłaniając Ci widoczność, a jeżeli przyspieszysz zasypie jadące za Tobą samochody. Jeśli nie możesz sięgnąć na dach szczotką do śniegu, użyj miotły. Jeśli Twój samochód posiada czujniki cofania lub kamery, usuń śnieg również z nich. Wyczyść światła z przodu i tyłu auta, w tym reflektory, światła hamowania i światła tylne.

Jeżeli na szybach jest lód, zeskrob go lub użyj odmrażacza do szyb, który go rozpuści. Oczyść z lodu szyby przednie, tylną i boczne, aby mieć pełną widoczność z każdej strony auta. Nie odrywaj na siłę wycieraczek od szyby, aby ich nie zniszczyć.

Jak prowadzić auto zimą

Krok 2: Zmniejsz prędkość, aby zatrzymać się na czas

Zaśnieżona i śliska droga to nie miejsce na szybką jazdę. Delikatnie operuj pedałem gazu, gdyż nagłe przyspieszanie może spowodować wpadnięcie w poślizg. Utrzymuj prędkość znacznie poniżej ograniczenia i dostosowuj ją do warunków na drodze. Na śniegu lub oblodzonej nawierzchni najlepiej jest jechać poniżej 50 km/h. Jeżeli czujesz, że auto wciąż się ślizga, zdecydowanie musisz zwolnić jeszcze bardziej.

Jak prowadzić auto zimą? Krok 3: Jedź płynnie, by nie wpaść w poślizg

Zimą bądź ostrożny i jedź tak płynnie, jak to tylko możliwe. Skoncentruj się na drodze, aby odpowiednio wcześnie zobaczyć przeszkody. Delikatnie naciskaj pedały hamulca i gazu, powoli i płynnie obracaj kierownicą. Jeśli zaczynasz się ślizgać, obniż prędkość. Pedał hamulca naciskaj powoli, aż do całkowitego zatrzymania. Dopóki nie jedziesz za szybko, powinieneś być w stanie utrzymać kontrolę nad autem.

Krok 4: Kontroluj poślizg na mokrej jezdni

Gdy jezdnie są mokre od deszczu, topniejącego śniegu i błota pośniegowego, rośnie ryzyko poślizgu. Gwałtowne ruchy kierownicy, nagłe przyspieszanie czy hamowanie mogą sprawić, że na takiej nawierzchni samochód wymknie się spod kontroli. „Na mokrej drodze może dojść do wytworzenie klina wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zacznie się ślizgać i straci przyczepność – to tzw. aquaplanning. Zimowe ogumienie, bez uszkodzeń, o prawidłowym ciśnieniu i odpowiedniej wysokości bieżnika w połączeniu z dostosowanymi do warunków pogodowych stylem i prędkością jazdy zmniejsza ryzyko aquaplaningu i daje kierowcy większą pewność prowadzenia” – mówi Artur Posłuszny reprezentujący markę opon Yokohama w Polsce. W przypadku większości poślizgów spowodowanych przez aquaplanning wystarczy stopniowo zwalniać pedał gazu, aby opony odzyskały przyczepność. Pamiętaj, prowadząc auto zimą – nie naciskaj gwałtownie hamulca, gdyż może to spowodować utratę kontroli nad autem!

Jak prowadzić auto zimą

Krok 5: Zostaw 6 sekund odległości przed innymi pojazdami

„Nawet jeśli jedziesz wolno i masz opony zimowe, zatrzymanie się na śliskiej drodze zajmuje więcej czasu. Dlatego zwiększ odległość od poprzedzającego Cię auta do 6 sekund” – radzi Artur Posłuszny z Yokohamy. Jak to sprawdzić? Spójrz na nieruchomy element na poboczu, np. słupek, i zacznij odliczać sekundy w momencie, gdy będzie mijał go samochód przed tobą. Przestań liczyć, gdy sam dojedziesz do słupka. Jeśli nie jesteś w stanie zmierzyć odległości w ten sposób, dobrą ogólną zasadą jest podwojenie odległości, którą zwykle zostawiasz, jadąc za innym samochodem.

Jak jeździć po śniegu
© Foto: Per Pettersson. | Jak prowadzić auto zimą?

Krok 6: Unikaj przyspieszania pod górę

Nie dodawaj gazu wjeżdżając na wzniesienie, gdyż może to spowodować buksowanie kół. Zamiast tego zwiększ nieco prędkość przed dojechaniem do wzgórza, jadąc pod górę, zachowuj stałą prędkość, a zjeżdżając unikaj jechania „na luzie”, a także gwałtownego operowania pedałem gazu. Jeśli to możliwe, nie zatrzymuj się podczas podjazdu. Gdy dotrzesz na szczyt wzgórza, zmniejsz prędkość i powoli zjeżdżaj w dół.

Jak prowadzić auto zimą? Krok 7: Unikaj używania tempomatu

Niektórzy kierowcy lubią używać tempomatu, aby nieco odpocząć podczas jazdy. Jednak w okresie zimowym nie należy tego robić, gdyż tempomat w pewnym stopniu ogranicza kontrolę nad przyspieszaniem i zwalnianiem. Zimą może okazać się to bardzo niebezpieczne.

Techniki jazdy zimą

Jak prowadzić auto zimą? Krok 8: Zatrzymaj się, jeśli pogoda się pogorszy

Warunki pogodowe zimą mogą się szybko zmieniać. Jeśli pogoda jest zła, widoczność ograniczona, auto często się ślizga, a ty nie możesz go kontrolować, nadszedł czas, aby się zatrzymać. Znajdź bezpieczne miejsce jak np. parking, motel czy stacja benzynowa. W przypadku złej widoczności spowodowanej np. obfitymi opadami śniegu nie zatrzymuj się na poboczu, gdyż inni kierowcy mogą Cię w takich warunkach nie zobaczyć. Jeśli zostaniesz uwięziony w samochodzie, zostań przy nim, włącz światła awaryjne i wezwij pomoc. Samochód włączaj co godzinę na ok. 10 minut, aby był ogrzewany, a przy okazji sam się ogrzejesz.

Jak prowadzić auto zimą? Podstawy już znasz. Pora na praktykę.

Yokohama Polska jest strategicznym partnerem Magazynu Motór w 2021 roku.