Jak przygotować auto na wakacje

Jak przygotować auto na wakacje? Przepis na bezpieczną podróż

Jak przygotować auto na wakacje |

Najlepszy urlop to taki, z którego bezpiecznie wrócimy. Poza zestawem ubrań na każdą pogodę i dobrym humorem, warto zabrać ze sobą również świadomość odpowiednio przygotowanego samochodu. Wspólnie z Bosch Car Service przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas urlopowych wyjazdów.

Z Robertem Musiejem, właścicielem firmy BS Carstar Bosch Car Service, rozmawiał Mateusz Cieślak.

Jak przygotować auto na wakacje | W jakiej kondycji technicznej są samochody, którymi Polacy wyjeżdżają na wakacje?

W trakcie 20 lat mojej pracy stan polskich aut znacznie się poprawił. Samochody są coraz nowsze, a klienci stają się bardziej świadomi. Widać to po regularnych przeglądach pojazdów, zwłaszcza w okresie wakacji, ferii czy świąt. Kiedy już znajdziemy jakąś usterkę, klient najczęściej decyduje się na kompleksową naprawę, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia, od którego starsi kierowcy naprawdę mogą się wiele nauczyć.

Jak przygotować auto na wakacje

Jak przygotować auto na wakacje | Przybywa nam w ciągu roku dni wolnych od pracy, a dzięki temu częściej decydujemy się na wyjazdy. Jak powinniśmy się do nich przygotować?

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Powinniśmy słuchać naszych aut i na bieżąco wymieniać zużyte elementy. Dodatkowo przed każdym dalekim wyjazdem zaleca się oddanie auta w ręce mechanika, który wykona podstawowe czynności sprawdzające układ hamulcowy, zawieszenie, poziom płynów eksploatacyjnych oraz komunikaty komputera pokładowego. Jeśli wszystko będzie w porządku – możemy spokojnie ruszać w podróż. Jazda niesprawnym samochodem niesie ryzyko nie tylko utknięcia na trasie, ale również spowodowania lub uczestniczenia w kolizji.

Jak przygotować auto na wakacje | Czym jest Karta Kontrolna?

Jest to lista około 30 punktów, które mechanik sprawdza przy okazji kontroli w Bosch Car Service. Płyny eksploatacyjne, układ hamulcowy, zawieszenie, światła itp. Odhaczenie wszystkich punktów daje nam gwarancję, że auto będzie poruszać się sprawnie i bezpiecznie. W swojej pracy bazujemy na normach narzucanych przez producentów, działamy na nowoczesnym sprzęcie. To skutkuje tym, że jakość naszych usług daje większą gwarancje niż w przypadku garażowych napraw. Mówiąc wprost – robimy wszystko, aby nasi klienci podróżowali bezpiecznie, a z urlopów wracali bez przykrych przygód.

Jak przygotować auto na wakacje | Elektronika

Przed wyruszeniem w drogę tablica kontrolna nie może pokazywać żadnych oznaczeń wskazujących na potrzebę udania się do serwisu. Uszkodzone czujniki potrafią zwiększyć zużycie paliwa, ograniczyć moc silnika lub całkowicie unieruchomić pojazd. Na wypadek niewielkich awarii warto posiadać komplet zapasowych bezpieczników.

Jak przygotować auto na wakacje | Silnik

Regularnie serwisowany silnik nie wymaga szczegółowego przeglądu przed podróżą. Podstawą są wykonywane na bieżąco wymiany płynów i filtrów, które przekładają się na dłuższą żywotność jednostki. Przed dalszą podróżą warto sprawdzić poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych oraz termin wymiany rozrządu.

Jak przygotować auto na wakacje | Światła

Prawidłowo ustawione światła zapewniają komfort jazdy kierowcy oraz odgrywają ogromną rolę w kwestii  biernego bezpieczeństwa. Należy regularnie korygować ustawienie świateł, a także sprawdzać ich wydajność. Obowiązkowym wyposażeniem auta powinien być komplet zapasowych żarówek, które trzeba wymienić, gdy zaczną słabiej świecić.

Jak przygotować auto na wakacje

Jak przygotować auto na wakacje | Szyby

Podstawą jest utrzymanie szyb w czystości – zabrudzenia potrafią załamywać światło, co ogranicza widoczność, zwłaszcza po zmroku. Należy zwrócić szczególną uwagę na poziom płynu do spryskiwaczy, jakość wycieraczek i stan filtra kabinowego. Co ważne, jazda z szybą posiadającą pęknięcia lub odpryski może skończyć się utratą dowodu rejestracyjnego.

Jak przygotować auto na wakacje | Opony

Wbrew pozorom jest to jedna z najważniejszych części samochodu. Ogumienie odpowiada za skuteczność hamowania, skręcania, przyspieszania oraz ogólny komfort podróżowania. Opona powinna być odpowiednio dobrana do modelu samochodu, posiadać właściwy bieżnik i skutecznie reagować na zmieniające się warunki pogodowe.

Jak przygotować auto na wakacje | Hamulce

Aby bezpiecznie wyprzedzać podczas jazdy, musimy być pewni prawidłowego działania układu hamulcowego. W tym celu zalecamy sprawdzić siłę hamowania, dokładnie ocenić stan wszystkich elementów oraz zweryfikować skuteczność działania hamulca awaryjnego. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność układu i jakość płynu hamulcowego.

BS Carstar – Autoryzowany serwis Bosch

Artykuł pochodzi z #4 numeru Magazynu Motór: Link