Audi RS | 25 lat istnienia serii modelowej

audi rs modele wszystkie

25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy model Audi RS, rozpoczynając tym samym historię tej serii modelowej. Od momentu wejścia na rynek w roku 1994, w gamie modelowej Audi zaprezentowano już 25 modeli typu RS.

tekst, foto: Mor / Audi

W 1994 było to Audi RS 2 Avant. Audi RS zawsze budziły podziw, przede wszystkim swym pokrewieństwem z samochodami sportowymi, ale również swą ekskluzywnością. Do dziś Audi Sport GmbH (dawniej quattro GmbH) zaprezentowało aż 25 modeli typu RS. W roku 2019 na rynku pojawi się sześć kolejnych modeli, z czego dwa to zupełnie nowe Audi RS.

Audi RS6 C7 dane techniczne opinie
Audi RS6 C7

Dla Audi symbol „RS” oznacza filozofię napędzaną dążeniem do perfekcji i najwyższych osiągów. „Każdy model typu RS odzwierciedla pasję, którą wkładamy w budowanie naszych samochodów” – mówi Oliver Hoffmann, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH. „Od 25 już lat nasi klienci jeździć mogą modelami typu RS – mistrzami codziennego użytku, wzbudzającymi jednak czyste emocje i dającymi maksymalną przyjemność z jazdy.”

Modele typu RS to absolutny top swoich linii produktowych. Są synonimem najwyższych osiągów, prestiżu i ekskluzywności. Wiele z nich było pionierami w swoich segmentach rynkowych i wytyczało drogę dla technicznych innowacji. Dobrym przykładem jest tu zaprezentowane 19 lat temu Audi RS 4 Avant, ze swym niesamowitym silnikiem V6 biturbo, czy Audi TT RS wyposażone w wielokrotnie nagradzaną, mocną, pięciocylindrową jednostkę napędową.

audi rs 6 modele red
Audi RS | 25 lat serii modelowej

Od RS 2 Avant, do RS 4 Cabriolet: dynamika zakorzeniona w tradycji
Modele RS od ćwierćwiecza nieustannie czynią postępy i są coraz lepsze. Spośród całej ich gamy na uwagę zasługuje zwłaszcza pięć z nich. To kamienie milowe w historii serii.

Początki RS

Pierwszy rozdział w historii RS powstał w roku 1994. Wtedy właśnie na rynku pojawiło się wyposażone w pięciocylindrowy, czterozaworowy silnik o mocy 232 kW (315 KM) Audi RS 2 Avant. To właśnie ten samochód pomógł czterem pierścieniom stworzyć nowy segment pojazdów: dynamicznych, wydajnych kombi. Moc auta przenoszona była na jezdnię za pomocą sprawdzonego w wyścigach i w rajdach napędu quattro z samoblokującym się, centralnym mechanizmem różnicowym.

W roku 1999 natomiast, Audi RS 4 Avant zbudowane na bazie S4 nadało nowy wymiar pojęciu mocy samochodów klasy średniej. Pod jego maską – podobnie jak pod maską S4 – znalazł się sześciocylindrowy silnik V o pojemności 2,7 litra. Pięć zaworów na cylinder i biturbo wykonywało w nim świetną robotę. Inżynierowie quattro GmbH skonstruowali wtedy silnik, który był na tyle mocny, by dać modelowi RS 4 jeszcze więcej żywiołowości i jeszcze wyższy moment obrotowy. Jednostka ta powstała we współpracy z firmą Cosworth Technology. Dzięki niej głowice cylindrów zbudowano od nowa, zmieniono porty wlotowe i wylotowe oraz powiększono przekrój kanałów powietrznych po stronie ssącej i sprężającej. Ponadto powiększono turbosprężarki i zwiększono – w porównaniu z S4 – ciśnienie doładowania. W wyniku tego, silnik modelu RS 4 rozwijał maksymalnie 280 kW (380 KM) mocy, zamiast 195 kW (265 KM).

RS4 | Druga generacja

Druga generacja RS 4 pojawiła się w roku 2005. Charakteryzowało ją wiele innowacyjnych rozwiązań, z których wiele pochodziło wprost ze sportów motorowych. Najbardziej wyróżniającym się z nich był silnik V8 o mocy 309 kW (420 KM). Był to pierwszy przypadek, w którym cztery pierścienie zastosowały w swej konstrukcji połączenie bezpośredniego wtrysku benzyny i koncepcji silnika wysokoobrotowego, osiągającego nawet 8250 obr./min. Jednostka napędowa z bezpośrednim wtryskiem benzyny, dzięki bardziej efektywnej produkcji mieszanki paliwowo-powietrznej pozwoliła na zwiększenie mocy wyjściowej. Technika FSI dowiodła swych możliwości napędzając zwycięskie w wyścigu Le Mans Audi R8.

W roku 2007 silnik ten został wykorzystany w pierwszej generacji Audi R8. Budując zawieszenie tego modelu wykorzystano najnowszą wtedy wersję stałego napędu na cztery koła quattro. Po raz pierwszy w roku 2002 w modelu RS 6 użyto systemu dynamicznej kontroli jazdy Dynamic Ride Control. Zaawansowany napęd quattro z samoblokującym się, centralnym mechanizmem różnicowym zapewniał optymalną przyczepność, asymetrycznie i dynamicznie rozdzielając moment obrotowy między osiami, w stosunku 40 procent na przód i 60 procent na tył. RS 4 Cabriolet jako pierwszy i jak dotąd jedyny model tego typu ze składanym dachem, dawał ogromną radość z jazdy nie tylko z powodu swych osiągów, ale również z uwagi na niepowtarzalną „muzykę” wolnossącego silnika V8.

Premiera RS 6 Avant | 2008

Rok 2008 to rynkowa premiera RS 6 Avant – sportowego ducha w ciele nie rzucającego się w oczy biznesowego kombi. Oferując od podstaw skonstruowany benzynowy silnik V10 z bezpośrednim wtryskiem FSI, podwójne doładowanie biturbo, smarowanie z suchej miski olejowej oraz stały napęd na cztery koła quattro, RS 6 Avant od razu wybił się na prowadzenie w swojej klasie. Ze swą imponującą mocą silnika V10: 426 kW (580 KM) i 650 Nm momentu obrotowego, RS 6 Avant jest do dziś najmocniejszym seryjnie produkowanym Audi. Skrzynia korbowa jednostki napędowej V10 wykonana została w procesie niskociśnieniowego odlewu ze stopu aluminium – zaawansowanego technicznie materiału łączącego w sobie niską masę i wysoką wytrzymałość.

Tuleje cylindrów połączonej skrzyni korbowej były mechanicznie odsłonięte, w wyniku czego masa silnika osiągnęła zaledwie
278 kg.

Jednocześnie, by stawić czoło najbardziej wyśrubowanym wymaganiom jeśli chodzi o dynamikę samochodu, obieg oleju wyposażono w suchą miskę olejową. Rozwiązanie wypróbowane i przetestowane w sporcie motorowym. Oddzielny zbiornik oleju i moduł pompy olejowej z kilkoma stopniami zasysania oleju, przez cały czas zapewniały podzespołom silnika i dwóm turbosprężarkom odpowiednie smarowanie. Dziś, to wydajne i nowoczesne rozwiązanie techniczne stosowane jest w Audi R8.

Pierwszy kompakt RS

W roku 2011 filozofia RS, za sprawą modelu RS 3 Sportback o mocy 250 kW (340 KM) wyposażonego w silnik pięciocylindrowy, trafiła do samochodów klasy compact. W 2013, RS Q3 zapoczątkował kolejny segment rynkowy – segment kompaktowych SUV’ów. Napędzany był przez montowany poprzecznie, pięciocylindrowy silnik 2,5 l. – taki sam, jaki montuje się w Audi TT RS i RS 3. Motor ten był bardzo kompaktowy – miał niecałe 50 cm długości. Długi skok tłoka (średnica cylindra x skok: 82,5 x 92,8 mm) jest rozwiązaniem doskonałym dla jednostek napędowych montowanych poprzecznie. Początkowo wytwarzał 228 kW (310 KM) lecz jego moc w roku 2014 została zwiększona do 250 kW (340 KM). Czas na kolejną zmianę w silniku RS Q3 nadszedł w 2016, gdy jego możliwości zwiększono do 270 kW (367 KM).

audi rs modele
Audi RS | 25 lat serii modelowej

Obecnie produkowane modele typu RS (rok 2019):

 • TT RS Coupé i Roadster
 • RS 3 Sportback i Limousine
 • RS 4 Avant
 • RS 5 Coupé
 • RS 5 Sportback

Samochody typu RS mają pod maską turbodoładowane silniki, z jednostką pięciocylindrową na czele. W latach ’80 napędzała ona samochody rajdowe, samochody turystyczne i modele produkcji seryjnej. Pierwszy model typu RS, RS 2 z roku 1994, również wyposażony był w taki silnik. Pięciocylindrowy motor powrócił w roku 2009 w Audi TT RS, w 2011 trafił do RS 3 Sportback, a dwa lata później do RS Q3. Dziś 2.5 TFSI napędza nie tylko TT RS, ale również RS 3.

Po przekonstruowaniu, pięciocylindrowa jednostka jest teraz o 26 kg lżejsza od swojej poprzedniczki. Skrzynia korbowa jest zrobiona z aluminium, co zmniejsza masę całości o 18 kg. Staranne, precyzyjnie wymierzone wykonanie zmniejsza tarcie wewnętrzne, zwiększając jednocześnie moc wyjściową. Cylindry pokryte są plazmą; główne łożyska wału korbowego mają średnicę mniejszą o 6 mm. Wał korbowy jest drążony i dlatego jest lżejszy o 1 kg. Aluminiowe tłoki mają kanały do chłodzenia olejowego. W krótkiej fazie rozgrzewania silnika po zimnym starcie, wyłączana pompa wodna nie tłoczy płynu chłodzącego do głowicy cylindrów – w ten sposób 2.5 TFSI szybciej osiąga temperaturę roboczą. Obniża to współczynnik tarcia i zmniejsza zużycie paliwa. Sekwencja zapłonu 1-2-4-5-3 wsparta geometrią układu ssącego i wydechowego, zapewnia niepowtarzalny dźwięk silnika. To on sprawił, że w latach ’80 Audi stało się bardzo popularnym samochodem.

Dlaczego prowadzi się tak dobrze?

Innowacyjny system dynamicznej kontroli jazdy Dynamic Ride Control jest układem stosowanym wyłącznie w modelach z silnikiem montowanym wzdłużnie. Pionierska wówczas innowacja po raz pierwszy zastosowana została w roku 2002 w Audi RS 6. Ten zintegrowany stabilizator redukujący wszelkie wychylenia pojazdu na boki i tzw. nurkowanie do przodu i do tyłu, składa się ze specjalnego systemu tłumienia drgań, który bez zastosowania elektroniki i natychmiastowo przeciwdziała niepożądanym ruchom nadwozia pojazdu.

Gdy samochód wchodzi w zakręt i gdy w tym zakręcie się znajduje, reakcje amortyzatorów ulegają zmianie, tak że ruchy samochodu wzdłuż i w poprzek osi są znacznie zredukowane. Przewody olejowe oraz zawór centralny łączą po dwa amortyzatory rozmieszczone naprzeciwlegle po przekątnej. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, zawory regulują przepływ oleju w amortyzatorze osadzonego dodatkowo na sprężynie koła przedniego toczącego się po zewnętrznym łuku. Technika ta wzmacnia amortyzację koła i redukuje wszelkie wychylenia pojazdu na boki i tzw. nurkowanie. Pozwala to jeszcze lepiej trzymać się drogi i poprawia jakość prowadzenia.

Sportowe zawieszenie

Sportowe zawieszenie RS dostępne w obecnej wersji Audi RS 4 Avant oraz w RS 5 Coupé i Sportback, ma trójstopniową regulację twardości zawieszenia. Za pomocą systemu Audi drive select kierowca wpływać może na reakcję amortyzatorów i w ten sposób personalizować odczucia z prowadzenia auta. Nowa generacja amortyzatorów ze zintegrowanymi w nich zaworami jest bardziej kompaktowa i lżejsza. Ponadto pozwala na jeszcze większe zróżnicowanie sił tłumienia – od komfortu do dynamiki. Także na bardziej precyzyjną regulację zawieszenia dla osiągnięcia wyższego stopnia amortyzacji, niezbędnego np. podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Rezultat: w trybie „comfort” sportowe zawieszenie RS z systemem DRC zapewnia niesamowity komfort jazdy. W trybie „dynamic” daje precyzję prowadzenia, nawet podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością.

Audi Sport quattro S1 (1985) rajdowe klasyki audi
Pradziadek

Modele Audi RS w porządku chronologicznym:

 • Audi RS 2 Avant (1994): pięciocylindrowy, turbodoładowany silnik 2,2 l.;
  232 kW (326 KM)
 • Audi RS 4 Avant (2000): silnik 2,7 l. V6, biturbo, 279 kW (380 KM)
 • Audi RS 6 Limousine i RS 6 Avant (2002): silnik 4,2 l. V8, biturbo, 331 kW (450 KM); od roku 2004 – RS 6 plus, 353 kW (480 KM), seria limitowana do 999 egzemplarzy
 • RS 4 Limousine (2005), RS 4 Avant (2006), RS 4 Cabriolet (2006): silnik 4,2 l. V8, 309 kW (420 KM)
 • Audi RS 6 Limousine i RS 6 Avant (2008): silnik 5,0 l. V10, biturbo, 426 kW (580 KM); od roku 2010 – RS 6 plus z prędkością ograniczoną do 303 km/h
 • Audi TT RS Coupé i TT RS Roadster (2009): pięciocylindrowy silnik 2.5 l., 250 kW (340 KM); od roku 2012 – wersja plus o mocy 265 kW (360 KM)
 • Audi RS 5 Coupé (2010) i RS 5 Cabriolet (2012): silnik 4,2 l. V8, 331 kW (450 KM),
 • RS 3 Sportback (2011): pięciocylindrowy silnik 2.5 l., 250 kW (340 KM)
 • RS 4 Avant (2012): 4,2 l. V8, 331 kW (450 KM)
 • RS Q3 (2013): pięciocylindrowy silnik 2,5 l., 228 kW (310 KM); od roku 2014 – 250 kW (340 KM); od roku 2016 – wersja performance 270 kW (367 KM)
 • Audi RS 6 Avant (2013): silnik 4,0 l. V8, biturbo, moc 412 kW (560 KM); od roku 2015 – wersja performance o mocy 445 kW (605 KM)
 • Audi RS 7 Sportback (2013): 4,0 l. V8, biturbo, 412 kW (560 KM); od roku 2015 – wersja performance o mocy 445 kW (605 KM)
 • Audi RS 3 Sportback (2015): pięciocylindrowy silnik 2,5 l. o mocy 270 kW (367 KM)
 • Audi TT RS Coupé i TT RS Roadster (2016): pięciocylindrowy silnik 2,5 l.
  o mocy 294 kW (400 KM)
 • Audi RS 3 Limousine (2017): pięciocylindrowy silnik 2,5 l. o mocy 294 kW (400 KM)
 • Audi RS 5 Coupé (2017): 2,9 l. V6, biturbo, moc 331 kW (450 KM)
 • Audi RS 4 Avant (2017): 2,9 l. V6, biturbo, moc 331 kW (450 KM)
 • Audi RS 5 Sportback (2018): 2,9 l. V6, biturbo, moc 331 kW (450 KM)
Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór