Bartosz Zmarzlik
fot. SpeedwayGP.com

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata! | Polski Weekend #3

Korona wróciła do Polski. Bartosz Zmarzlik został mistrzem świata! 24-latek jest trzecim po Jerzym Szczakielu i Tomaszu Gollobie Polakiem, który sięgnął po najwyższe trofeum. A jak poradzili sobie w miniony weekend inni nasi rodacy?

Autor: Klaudia Kowalczyk

SpeedwayGP – Grand Prix w Toruniu

Bartosz Zmarzlik nowym żużlowym mistrzem świata! Polakowi podczas ostatniej rundy udało się utrzymać prowadzenie w klasyfikacji. Mimo, że Polak popełnił kilka błędów to jego główny rywal – Emil Sajfutdinow – również nie jeździł bezbłędnie. Najwięcej punktów odrobił Leon Madsen. Duńczyk awansował na drugą pozycję w klasyfikacji. Wygrał także rundę w Toruniu.

Karierę Bartkowi Zmarzlikowi wywróżył sam Tomasz Gollob: “W 2010 roku mówił mi: jesteś taki sam jak ja, ale mniejszy rozmiarem”

Wyniki SGP: 1 Bartosz Zmarzlik 132, 2 Leon Madsen 130, 3 Emil Sayfutdinov 126

Wyniki REVLINE TORUŃ SGP: 1 Leon Madsen 21, 2 Emil Sayfutdinov 15, 3 Niels-Kristian Iversen 11, 4 Bartosz Zmarzlik 14

Rajd Wielkiej Brytanii – Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak

To nie był debiut marzeń dla polskiej załogi. Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak dojechali dopiero na 12 pozycji w klasie WRC2 po problemach z autem.

Co mogę powiedzieć? Nie ma dramatu. Próbuję dobrze się bawić, prowadzić z uśmiechem na twarzy i to wszystko. Starałem się też poprawić nasze notatki na przyszły rok – mówił Kajto po drugim dniu zmagań.

W klasyfikacji generalnej na czele Ott Tanak, który zgarnął komplet punktów, tuż za nim Thierry Neuville, natomiast podium uzupełnił Sebastien Ogier.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – 53. Rajd Dolnośląski

Pozostajemy w tematyce rajdowej, ale zaglądamy na nasze lokalne trasy. Bryan Bouffier i Xavier Panseri stanęli na najwyższym stopniu podium w 53. Rajdzie Dolnośląskim, co dało francuskiemu duetowi tytuł II Wicemistrza RSMP 2019. Dalej znaleźli się: Płachytka/Nowaczewski oraz Słobodzian/Kozdroń. Szansa na rewanż dopiero w przyszłym roku.

Załoga Bouffier/Panseri na mecie rajdu | fot. RSMP.pl

Rajd Maroka – Orlen Team

Do środy potrwa jeszcze rywalizacja w Maroku. Jest to ostatni sprawdzian polskich zawodników przed długo wyczekiwanym Rajdem Dakar. Na piaszczystych trasach pojawili się motocykliści Orlen Team – Maciej Giemza (P4) i Adam Tomiczek (P3), którzy walczą o podium w klasyfikacji juniorów.

Myślę, że jako zespół mamy realne szanse, żeby wskoczyć na podium w pucharze świata juniorów na tych zawodach. To będzie nasz ostatni trening przed Dakarem, więc na pewno chcę go dobrze wykorzystać – powiedział przed wyjazdem Maciej Giemza.

Na razie idzie im bardzo dobrze. Giemza jest pierwszy (ogólnie P20), a Tomiczek drugi (P23) w klasyfikacji juniorów po pierwszym etapie zmagań. Dalej w klasyfikacji są inni nasi reprezentanci: Kamil Wiśniewski (P32), Rafał Sonik (P34), Paweł Stasiaczek (P36, P1 w veteran), Krzysztof Jarmuz (P37), Konrad Dąbrowski (P39, P5 w junior), Jacek Czachor (P40) oraz Artur Stasiaczek (P53, P5 w veteran).

fot. Rallye du Maroc

W kategorii samochodów jadą natomiast Aron Domżała i Maciej Marton oraz Kuba Przygoński i Timo Gottschalk – w kolejności P9 oraz P28 po pierwszym etapie.

News – Wójcik Racing Team

Duże zmiany w czołowym polskim zespole motocyklowym przyniósł miniony tydzień. Z Wójcik Racing Team pożegnał się Kamil Krzemień, który postawił na karierę międzynarodową. Załogę #777 w FIM EWC uzupełnią Adrian Pasek oraz Piotr Biesiekirski, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Stuprocentowo polskiej ekipie będziemy mogli kibicować już w grudniu podczas rundy w Malezji.

Co w weekend 11-13 października?

Formuła 1 – Grand Prix Japonii

Formuła 1 pozostaje w Azji, gdzie zawodnicy ścigać się będą na legendarnym torze Suzuka. Pamięta on czasy bratobójczej walki Alaina Prosta i Ayrtona Senny. Czy i tym razem przyniesie równie wielkie emocje?

Na pewno na ich brak nie będzie narzekał Robert Kubica, który po niemal całym sezonie walki z bolidem, ma przed sobą kolejną batalię. Nadal też nie wiadomo, co z przyszłością naszego rodaka. Chociaż on najpewniej wie nieco więcej niż my.

Piątek (11.10): trening 1 – 03:00, trening 2 – 07:00

Sobota(12.10): trening 3 – 05:00, kwalifikacje – 8:00

Niedziela(13.10): wyścig – 07:10

Magazyn Motór co tydzień przygotowuje przegląd wyścigowej formy polskich zespołów i zawodników. Przeoczyliśmy którąś rundę? Daj nam znać!