Alex Karkosik wraz ze swoim nowym autem Formuła Renault Eurocup

Alex Karkosik: „Celem jest Formuła 1”. Polak wystartuje w Formula Renault Eurocup

Alex Karkosik nie próżnuje. Młody kierowca z Torunia osiąga kolejne kamienie milowe w swojej karierze. 19-latek w najbliższy weekend pojedzie w Formula Renault Eurocup. W serii tej zawodnicy startują w bolidach Formuły 3 wyposażonych w turbodoładowane silniki 1,8l o mocy 270 KM. Polak reprezentować będzie zespół dwukrotnego mistrza F1 – Fernando Alonso – FA Racing by Drivex.

Autor: Klaudia Kowalczyk

Po krótkiej przerwie na zdanie matury, nasz reprezentant wraca do rywalizacji. Karkosik zaliczy debiut w serii podczas wyścigów na legendarnym Nürburgringu. Zaprezentuje się w barwach ekipy wspieranej przez McLarena i Fernando Alonso – FA Racing by Drivex. Partnerować mu będzie Amerykanin, Brad Benavides.

Polak ciężko zapracował sobie na ten sukces. Wcześniej był zwycięzcą Formula Gulf (2017), natomiast w Formule 3 – Euroformula Open został najmłodszym, który stanął na podium w zawodach tej klasy. Jak sam mówi, jego celem jest sam szczyt, czyli Formuła 1.

19-latek zaprezentował się przed krajową publicznością podczas Verva Street Racing w Gdyni. Miałam okazję z nim porozmawiać, jednocześnie obserwując bolid Roberta Kubicy, w który torunianin był wyraźnie zapatrzony.

„W przyszłości… Cel jest jeden – dostać się do Formuły 1. A jak będzie, zobaczymy. Dalej chcę przejść do wyższych kategorii. Na razie nie wiem, jak będzie ze sponsorami. Mam nadzieję, że pomogą mi osiągnąć to co chcę. Jeśli wszystko się zgra to ja dołożę wszelkich sił, żeby dostać się do Formuły 1.” – mówił Alex Karkosik.

Sam tor w Gdyni, porównywany do tego w Monako i w Montrealu, stanowił dla niego wyzwanie. „Myślę, że w Monako może być trochę szerzej (śmiech). Tutaj jest bardzo ciasno i trzeba sobie jakoś z tym radzić.” – powiedział tuż po swoim pierwszym przejeździe.

Czym jest Formula Renault Eurocup?

Formula Renault Eurocup jest jedną z wielu serii dla młodych kierowców. Można uznać ją za przedsionek do Formuły 3, a dalej do wyższych kategorii. Tegoroczna edycja zmagań jest już na półmetku, niemniej rywalizacja nadal trwa. Przed zawodnikami jeszcze rundy na Hungaroringu, w Barcelonie, na Hockenheim oraz w Abu Zabi.

W poprzednich sezonach podczas wyścigów tejże serii mogliśmy oglądać między innymi Valtteriego Bottasa, Stoffela Vandoorne oraz Pierre’a Gaslyego.

Weekendową rundę, czyli sobotni (13:10) oraz niedzielny (16:00) wyścig możecie obejrzeć na stronie Renault Sport Series oraz na kanale YouTube Renault Sport.