pranie tapicerki samochodowej

Pranie tapicerki samochodowej Lublin | ZRÓB TO SAM

Pranie tapicerki samochodowej Lublin |

Pranie tapicerki samochodowej – co i jak? Z praniem i czyszczeniem tapicerki samochodowej jest jak z impregnacją skóry: najpierw musimy mieć odpowiednie narzędzia do pracy.

autor: Paweł Gnyp, foto: mat. prasowe

Przede wszystkim potrzebujemy sprzętu do odkurzania na sucho oraz, dodatkowo, odkurzacza ekstrakcyjnego zwanego potocznie odkurzaczem piorącym. Żeby dobrze wybrać odkurzacz piorący trzeba by poświęcić temu cały poradnik, więc w skrócie napiszę na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru takiego urządzenia:

– siła ssąca
– moc
– pojemność zbiorników na wodę czystą i brudną

pranie tapicerki samochodowej lublin
Pranie tapicerki samochodowej Lublin | BMW E34 M5

Im wyższe parametry tym lepiej.Pranie tapicerki samochodowej Lublin – chemia piorąca

Następną rzeczą jakiej potrzebujemy jest chemia piorąca. Najlepsze są oczywiście prespraye i proszki, ale można także używać płynu. Problem z płynem jest taki, że jest on bardzo delikatny i mało wydajny więc może sobie nie poradzić z dużym zabrudzeniem.

Będziemy potrzebowali także szczotki z naturalnego włosia do wcierania środka piorącego w tapicerkę, dywaniki i obicia. Opcjonalnie możemy także posiadać opryskiwacz ciśnieniowy do opryskiwania tapicerki środkiem, lecz nie jest to wymagane ponieważ odkurzacze piorące wyposażone są w zintegrowany opryskiwacz wraz z końcówką do odciągania wody.

Na koniec rzecz najistotniejsza, czyli ciepła woda! Pamiętajmy, że nigdy nie pierzemy tapicerki samochodowej wodą zimną – jest to nie wydajne, nie skuteczne i mogą nam powstawać zacieki, ponieważ w zimnej wodzie proszek/prespray się nie rozpuszcza.

Pranie tapicerki samochodowej Lublin – krok po kroku

Pracę zaczynamy od odkurzania na sucho – około 80% zanieczyszczeń które znajdują się na tapicerce i w samochodzie to związki które nie rozpuszczają się w wodzie: kurz, piasek, kamyczki itp. Należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na wykładzinę pod fotelami, między fotelami a tunelem środkowym. Warto też podnieść tylna kanapę jeżeli jest taka możliwość. Dobrze jest także odkurzyć podsufitkę – najlepiej zrobić to końcówką z miękkim włosiem.

Jeszcze zanim zaczniemy pranie tapicerki dobrze jest dokładnie umyć wszystkie elementy plastikowe uniwersalnym środkiem myjącym takim jak Sonax MultiStar czy ADBL APC. Dzięki temu unikniemy trudnych do usunięcia zacieków powstałych przy przypadkowym zalaniu plastików środkiem piorącym. Niektórzy zabezpieczają też, np. tunel miedzy fotelami, kładąc tam ścierki/ręczniki itp., ale czy to niezbędne? Myślę, że nie – wystarczy uważać.

Jako, że w pracy ważna jest odpowiednia jej organizacja, dobrze jest podzielić pranie tapicerki samochodowej na etapy. Ja osobiście zajmuję się najpierw podsufitką – boczkami w drzwiach – fotelami/kanapą – podłogą – bagażnikiem. Na każdym czyszczonym segmencie najlepiej jest zaczynać od góry do dołu, czyli zaczynamy od zagłówka po oparcie, siedzisko i na koniec podłoga. Należy pamiętać, że istnieje coś takiego jak grawitacja i woda ścieka z góry do dołu, więc piorąc tym schematem unikniemy potrzeby poprawiana i ponownego odsysania wody z upranych wcześniej segmentów. Jeżeli macie taką możliwość to warto nabyć termometr do sprawdzenia temperatury wody. Największą skuteczność środki piorące uzyskują w temperaturze od 40 – 50 stopni Celsjusza.

Pranie tapicerki samochodowej Lublin – podsufitka

Do prania podsufitki musimy podejść z pokorą i dystansem – nie pierzemy jej za pomocą odkurzacza piorącego, ponieważ podsufitka może się odkleić! Dobrze jest przygotować sobie w czystym wiaderku roztwór piorący z prespray/proszku, bądź APC i ciepłej wody. Do prania podsufitki należy używać ścierek z mikrofibry albo białej pieluchy tetrowej (ciemnej podsufitki nie należy prać pieluchą ponieważ może ona zostawić dużo białych strzępków, które nie jest łatwo odkurzyć). Moczymy ścierkę/pieluchę w roztworze, dobrze wyciskamy i prostymi ruchami przód-tył, lewo-prawo, zaczynami wcierać go w podsufitkę. Tutaj oczywiście także dzielimy pracę na segmenty, siadamy na fotelu kierowcy i pierzemy taki kawałek abyśmy nie musieli się mocno wyginać, kręcić, klękać na fotelu. Następnie przesiadamy się na fotel pasażera i powtarzamy czynności. Z częścią nad kanapą robimy identycznie. Gdy podsufitka wyschnie należy ją odkurzyć szczotką z miękkim włosiem.

Pranie tapicerki samochodowej Lublin – boczki w drzwiach

Z boczkami w drzwiach postępujemy dokładnie tak samo jak z podsufitką, ale są wyjątki. Niektórzy producenci aut dbają o nasz komfort podróżowania i nie obijają plastików materiałem, a najpierw kładą na niego miękką gąbkę na którą jest dopiero położony materiał. W takim przypadku jeżeli odkurzacz piorący dochodzi do krawędzi takiego boczku, możemy go prać ekstrakcyjnie, wycierając na bieżąco zalewane lekko wodą plastiki. Osobiście nie uważam że jest to zła metoda, ale wymaga ona dużo koncentracji i precyzji ponieważ na boczkach często umieszczone są przyciski do otwierania szyb, ustawienia lusterek których, wodą zalać nie można.

Pranie tapicerki samochodowej Lublin – fotele i kanapa

Następnym krokiem jest pranie foteli i kanapy. Należy pamiętać aby nie przemoczyć materiału ponieważ mamy na celu upranie tapicerki, a nie gąbki która nie wymaga prania, a po jej zalaniu samochód schnie kilkakrotnie dłużej. Gdy niechcący za mocno przemoczymy materiał musimy dokładnie odciągnąć z niego wodę co może zając kilka minut, ale za to będziemy pewni, że nie pojawią nam się zacieki. Bezpiecznie jest prać tapicerkę w następujący sposób:

– opryskujemy fotel i wcieramy środek piorący szczotką z naturalnym włosiem. Nie należy używać do tego procesu gąbki!
– odczekujemy od 5 do 10 min, aby środek mógł dobrze zadziałać
– zaczynami dokładnie, płynnymi ruchami odciągać wodę

Pranie tapicerki samochodowej Lublin
Pranie tapicerki samochodowej Lublin | BMW E34 M5Wodę ze środkiem piorącym należy odciągać do momentu gdy zobaczymy, że końcówka zaczyna wciągać czystą wodę, nie zabarwioną brudem. Jeżeli już odciągnęliśmy całą możliwą wodę z danego segmentu fotela, warto wtedy spryskać za pomocą dyszy ciśnieniowej zintegrowanej z końcówką wciągającą wodę i ponownie odessać środek. Możemy powtarzać tą czynność aż do momentu gdy odsysana woda będzie czysta.

Przed nami ostatni, nie zawsze wymagany, etap. Chodzi o płukanie tapicerki. Dlaczego nie zawsze wymagany? Ponieważ w tym momencie na rynku środków do prania tapicerki dominują środki, które nie wymagają płukania po ich użyciu. Tego czy dany środek wymaga płukania dowiemy się z etykiety, bądź ulotki informacyjnej dołączonej do kupionego przez nas detergentu. Jeżeli kupiony przez nas środek wymaga płukania to należy zrobić to jak najszybciej po odessaniu wody z detergentem. Płukanie jest bardzo proste. W odkurzaczu piorącym, zamiast wlewać do zbiornika na wodę do prania, wodę ze środkiem piorącym, wlewamy tam wodę czystą o temperaturze 30-40 stopni Celsjusza i płuczemy ekstrakcyjnie tapicerkę w takiej kolejności jak zaczynaliśmy ją prać.

Pranie tapicerki samochodowej Lublin – co później?

Kiedy pranie tapicerki samochodowej mamy za sobą należy przystąpić do osuszania auta. Są na to trzy sposoby, w tym jeden który ma mieszane opinie. Chodzi o osuszanie samochodu jego nawiewami. Włączamy na godzinę silnik, zamykamy szczelnie samochód, uchylamy lekko tylko tylne szyby i włączamy nadmuch na maksimum jego możliwości.

Suszenie nr.2 to suszenie samochodu farelkami wyposażonymi w wyłącznik termiczny. Aby użyć farelek musimy liczyć się z tym, że pobierają bardzo dużo prądu. Farelki stawiamy na płasko na podłodze przed przednimi fotelami które maksymalnie cofamy. Zamykamy szczelnie samochód, ale uchylamy wszystkie 4 okna na około 15 cm każde.

Suszenie nr. 3 – najlepsze i najbardziej wydajne to suszenie auta na dworze w dostatecznie dobrą pogodę. Otwieramy wszystkie drzwi plus klapę bagażnika na maksimum i zostawiamy tak samochód na kilka godzin.

Pranie tapicerki samochodowej Lublin – alcantara

Alcantarę pierzemy tak samo jak fotele, ale nie możemy prać jej w wysokiej temperaturze – myślę że 20 – 25 stopni Celsjusza będzie w porządku. Po upraniu alcantary obowiązkowo należy zaczesać jej włosie w jedną stronę. Najlepiej użyć do tego szczotki z miękkim włosiem.
___

Autor tego tekstu, Paweł Gnyp, profesjonalnie zajmuje się car-detailingiem (w tym renowacją tapicerek samochodowych) w swojej firmie – GP Detailing. Z jego pracami możecie zapoznać się tutaj: link.


Sebastian Mądrachowski
Creative editor @ Radio Centrum Lublin 98.2FM / Magazyn Motór