Klasyczne AUDI TRADITION na ponad 20 imprezach w sezonie 2017

audi tradition Goodwood Festival of Speed 2009 Audi Tradition | Goodwood Festival of Speed 2009

Klasyczne modele Audi, czyli Audi Tradition, zostaną zaprezentowane na ponad 20 imprezach motoryzacyjnych w sezonie 2017.

tekst:  Mor, zdjęcia: audi

Sezon dla klasycznych aut Audi Tradition rozpoczyna się  na pełnym gazie. W tym roku, miłośnicy dawnej motoryzacji będą mogli podziwiać zabytkowe pojazdy spod znaku czterech pierścieni na ponad 20 imprezach w całej Europie.

Audi Tradition | Techno Classica w Essen

Sygnałem do rozpoczęcia tegorocznego sezonu były targi pojazdów zabytkowych Techno Classica w Essen. Targi trwały w dniach 5 – 9 kwietnia. Mottem stoiska było w tym roku hasło „NSU – nowy sposób jazdy”. Audi Tradition wystawiła wyłącznie samochody marki NSU, poprzednika marki Audi. Na Techno Classica pojawiła się m.in. ikona stylistyki NSU – model NSU Ro 80. Samochód ten pojawił się na rynku dokładnie 50 lat temu. Na wystawie zaprezentowane były dwa auta tej serii, z lat 1967 i 1977. Poza tym, zwiedzający stoisko Audi mogli zobaczyć NSU Prinz 30 (rok produkcji 1962), NSU Sport Prinz (1964) oraz NSU 1000 TTS (1970).

Audi Tradition | Audi Alpensieger

Audi Tradition | Walter Röhrl na Festival of Speed w Goodwood

Najważniejszym wydarzeniem, z punktu widzenia wszystkich fanów „złotej ery rajdów Audi”, będzie pojawienie się rajdowego mistrza świata Waltera Röhrla na Festival of Speed w Goodwood. Podczas brytyjskiej imprezy, zaplanowanej w dniach od 29 czerwca do 2 lipca, mistrz ponownie wsiądzie do swojego legendarnego Audi Sport quattro S1 Pikes Peak.

Ten dziś już 70-latek, w latach 1980 i 1982 zdobył za sterami Audi rajdowe mistrzostwo świata. W 1987, w Audi Sport quattro S1 pobił rekord wjazdu na szczyt Pikes Peak w USA. 30 lat później, dokładnie w tym samym samochodzie, Walter Röhrl będzie wjeżdżał na górę podczas największej na świecie imprezy historycznych samochodów sportowych.

„Już nie mogę się doczekać, by ponownie zasiąść za kierownicą Audi Pikes Peak. Móc poprowadzić ten samochód podczas festiwalu w Goodwood, to naprawdę ważne wydarzenie.”

Audi Tradition | Goodwood Festival of Speed 2009

Audi Tradition | Großglockner Grand Prix i Classic Days Schloss Dyck

Najmocniejsze ze wszystkich „Srebrnych Strzał” Auto Union – Auto Union typ C, weźmie udział w dwóch tegorocznych imprezach. 16 cylindrów tego wyścigowego auta pokaże swoją moc w górach, podczas Großglockner Grand Prix (21 do 24 września).

W latach trzydziestych XX w., kierowcy wyścigowi Auto Union z ogromnym powodzeniem wspinali się na szczyty podczas popularnych wówczas wyścigów górskich. Najwięcej sukcesów odnotował wtedy Hans Stuck, stąd jego pseudonim: „król gór”. Śladami ojca kroczy jego syn, Hans-Joachim Stuck. Hans weźmie udział w Großglockner Grand Prix.  Ten były kierowca Formuły 1 mówi:

„jazda tym właśnie samochodem, śladami mojego ojca, to dla mnie bardzo emocjonujące przeżycie.”

Podczas Classic Days Schloss Dyck (4 do 6 sierpnia), siłę swoich 520 KM zaprezentuje Auto Union Typ C z 1936 r. Na tej imprezie, zwanej „niemieckim Goodwood”, Audi Tradition pokaże również swoje najstarsze eksponaty, m.in. Audi Typ C „Zwycięzca Alp” z roku 1919.

Audi Tradition | Donau Classic, Heidelberg Historic, Bodensee Klassik, Sachsenring Classic i inne

Stałe miejsce w programie imprez Audi Tradition mają rajdy Donau Classic wokół zakładów Audi w Ingolstadt (22 do 24 czerwca) oraz Heidelberg Historic (13 do 15 lipca), odbywający się w pobliżu Neckarsulm. W obu, na starcie pojawią się przede wszystkim samochody marki NSU. Audi Tradition zadomowiło się też w Sachsenring Classic (16 do 18 czerwca). W tym roku na starcie tej historycznej trasy staną przede wszystkim klasyczne motocykle.

Reprezentantów czterech pierścieni będzie można też podziwiać podczas Bodensee Klassik (4 do 6 maja), Sachsen Classic (17 do 19 sierpnia), Kitzbüheler Alpenrallye (7 do 10 czerwca), Schloss Bensberg Supersport Classics (1 do 3 lipca) oraz Gran Premio Nuvolari we Włoszech (14 do 17 września).

Audi Tradition | Zakończenie sezonu

Tradycyjnie już, sezon Audi Tradition zamknie giełda modeli samochodowych w Audi Forum w Ingolstadt (3 grudnia).